Diéta musí byť zdravá a najmä bezpečná

20. 7. 2020 · 6 minút na prečítanie

Poradíme vám, ako správne naštartovať zmenu s cieľom k lepšej postave.

Mgr. Daniela Tomčíková
Mgr. Daniela Tomčíková
Diéta musí byť zdravá a najmä bezpečná

Každá žena túži po krásnom a po dokonalom tele, chce byť príťažlivá pre seba i pre svoje okolie. Ešte pred letom sa veľa ľudí snaží vyzerať dobre do plaviek. Niekedy sa však motivácia skončí skôr ako by sme si sami priali. Hoci ste to nestihli pred letom, to nič, skúste to teraz. Veď nakoniec to robíte pre seba a na dlho, nie na jednu sezónu. 

Poradíme vám, ako správne naštartovať potrebnú zmenu s cieľom ku krajšej postave. Mnohí z nás poznáme pocit, keď si pri obliekaní svojich obľúbených nohavíc uvedomíme, že máme nejaké to kilo navyše. Keď nám to potvrdí aj naše zrkadlo, napadne nám jediná vec – musím schudnúť a musím začať držať diétu.

ČO JE TO, TÁ DIÉTA?

Sociálne siete a internet nám ponúkajú veľa možností, ako za niekoľko týždňov, či dokonca za niekoľko dní schudnúť nepotrebné kilogramy. Tieto „rýchle diéty“ nám však dokážu „rozhádzať“ celý metabolizmus a nepomôžu nám k dlhodobo udržateľnej zmene našej postavy a hlavne k pocitu spokojnosti. Ak sa budeme baviť o diéte, je dobré vysvetliť si tento pojem.

Diéta ako taká sa telu neodporúča držať dlhodobo. Poznáme rôzne druhy rapídnych diét: bielkovinová, ryžová, „tuko-žrútska“, a tak podobne. Človek dokáže takýto druh diéty držať mesiac, možno dva, či dokonca tri mesiace. Po jej skončení sa nám podarí dosiahnuť požadovanú hmotnosť, ale na ako dlho?

Počas rapídnej diéty nestrácame tuk, tukové tkanivo, ktoré je najpodstatnejšie. Strácame tekutiny a svalovú hmotu. A keď sa po skončení diéty vrátime k svojmu starému stravovaciemu režimu, telo si môže robiť zásoby a neželané kilogramy sú späť. A my sa tak dostávame do začarovaného kruhu, strácame motiváciu, cieľ a trpí nielen naša psychika, ale aj samotné telo. Skôr teda budeme používať pojem chudnutie – zdravé chudnutie. Podstatou zdravého chudnutia nie je rýchlo zhodiť kilogramy za niekoľko dní. Ide o dlhodobý proces, niekedy aj celoživotný. Chudnutie je celkové nastavenie zmeny v stravovacom jedálničku, vo zvýšení pohybovej aktivity a v dodržiavaní pitného režimu.

AKO ZAČAŤ?

V prvom rade osoba, ktorá chce začať zmenu vo svojom živote, by si mala zodpovedať tieto základné otázky: Prečo chcem začať s chudnutím? Čo tým chcem dosiahnuť? Odpovede na tieto otázky si treba zapísať a mať ich na pamäti, v tom prípade, ak dôjde ku kríze v chudnutí. Začať chudnutie bez jasného cieľa, bez motivácie, bez úprimnosti voči sebe samej nemusí priniesť požadované výsledky.

Preto úprimnosť, či máme nejaké to kilo navyše, alebo chceme zmenu, má byť pozitívna a neodporúča sa klamať samu seba. Ak máme teda stanovený cieľ, napríklad schudnúť za 3 mesiace 10 kíl, máme chuť a motiváciu (budem sa lepšie cítiť, zlepší sa mi môj zdravotný stav, oblečiem si svoje obľúbené šaty), zameriame sa na svoj doterajší stravovací, pohybový a pitný režim. Veľmi dobrou pomôckou je písať si poznámky, aby sa nám ľahšie hľadali prípadné chyby.

KAŽDÝ POTREBUJE NIEČO INÉ

Základom stravovania by mala byť jednoduchosť, pestrosť, vyvážené zloženie stravy (cukrov, bielkovín, tukov) a dostatočný pitný režim. Odporúča sa stravovať 5 až 6-krát denne. Jedenie by malo byť vo 2- až 2,5-hodinových intervaloch, aby nám hladina inzulínu neklesala.

 

 

 

Zloženie raňajok, desiatej, obeda, olovrantu a večere závisí od každého človeka, od jeho zdravotného stavu až po to, čo mu prospieva a čo mu, naopak, škodí (rôzne potravinové alergie, HIT, intolerancia na laktózu, lepok). Niekto potrebuje poriadne raňajky – cereálna žemľa, maslo, šunka, zelenina a niekomu stačí menšia porcia teplej ovsenej kaše či dokonca len banán.

Podstatou zdravého stravovania sa teda nie je držanie žiadnej diéty, ale je to o tom, ako sa správne naučiť jesť, vykonávať pohybovú aktivitu a dodržiavať pitný režim. Nezabúdať na to, že výdaj energie má byť vyšší ako jej príjem. Telo potrebuje čas, dôležité je netlačiť a nevynechávať jedlo. Mať z každého zhodeného kila radosť, a ak príde nejaká kríza, napríklad, že si dáme koláč, sladený nápoj či hranolky – netreba si to hneď vyčítať. Naopak, správne je pokračovať v tom, čo sme začali, ak to dnes bol koláč, zajtra si namiesto neho radšej doprajme ovocie. Netreba hľadať dôvody, ako to nejde, ale naopak, treba hľadať spôsoby a cestu, prečo pokračovať a ísť si za svojím cieľom.

Samozrejme, nesmieme zabúdať na to, že nie každá žena chudne rovnakým spôsobom v zmysle – „keď to takto dobre ide mne, určite to pôjde aj mojej známej“. To je chyba. Každá žena má iné nároky. Či už na zloženie stravy, alebo na vykonávanie pohybovej aktivity. Je teda rozdiel, v akom prostredí sa nachádzame, akú prácu vykonávame a či sme v strese. Začiatok je rovnaký – dôvod, prečo chcem zmeniť svoj doterajší životný štýl a čo je mojím cieľom. Potom je to už len o prispôsobovaní sa zmene, o sledovaní toho, čo nám pomáha a čo nie.

Rovnako ako vykonávanie pohybovej aktivity. Niektoré ženy vstanú ráno skôr, aby si išli zabehať, zacvičiť, iné sa ráno nevedia dostať z postele, a preto uprednostňujú cvičenie poobede, prípadne večer. Netreba sa zameriavať na silové aktivity, ale na časovo náročnejšie športy – behanie, bicyklovanie, plávanie. Nie je dôležitý čas, za ktorý odbehnem, ide o pravidelnosť. Takýmito malými krokmi sa postupne dostať k svojmu cieľu, nezáleží na tom, za aký čas, dôležité je zúčastniť sa a prísť do cieľa.

 

DOPLNKY VÝŽIVY, ÁNO AJ NIE

Na trhu existuje celý rad výživových doplnkov, ktoré sa odporúčajú užívať počas chudnutia. Sú to rôzne spaľovače tukov, na ktoré by si ale mali dať pozor najmä ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami, proteínové nápoje, tabletky na znižovanie chuti na sladké, detoxikačné tabletky a iné. Či siahneme po nejakom výživovom doplnku, je na nás. Výživoví poradcovia tvrdia, že zdravo chudnúť sa dá aj bez nich. Najdôležitejšie je mať vyvážený životný štýl a dostatok pohybu a spánku. V prípade potreby je vhodné doplniť stravu o vitamín C, D, multivitamín, omega mastné kyseliny, koenzým Q10, horčík alebo draslík.

Ľudské telo nie je stroj, potrebuje svoj režim a pravidelnosť. A preto ak túžime po krásnom tele, ak sa chceme cítiť dobre, nehľadajme rýchle diéty, nevynechávajme príjem potravy, ale naopak, zamerajme sa na dlhodobý pocit byť spokojnou, zdravou a krásnou. Dôležitou radou na záver je snažiť sa svojmu telu porozumieť, dať mu to, čo potrebuje, a to sa týka stravy, pohybu, pitného režimu aj spánku. S pevnou vôľou to určite zvládnete.

Ďalšie články k téme Diéta musí byť zdravá a najmä bezpečná

  • Neverte diétam a detoxom, varuje odborníčka z Dr. Max

    Neverte diétam a detoxom, varuje odborníčka z Dr. Max

    · 4 minúty na prečítanie
    Túžite schudnúť zopár kíl? Ak chcete byť úspešní, obrňte sa dávkou trpezlivosti a spoznajte najčastejšie mýty, ktorým sa na ceste za štíhlejším „ja“ oplatí vyhnúť.
  • 5 dôvodov, prečo by ste mali cvičiť

    5 dôvodov, prečo by ste mali cvičiť

    · 4 minúty na prečítanie
    Dávate si počas letných mesiacov voľno od tréningov? Skúsený fitness tréner Martin Barta upozorňuje, že dlhodobé necvičenie vás môže stáť nielen kondičku, ale aj zdravie.
  • Niektorým ženám zmiznú popôrodné kilá okamžite, iné s váhou bojujú počas celej materskej dovolenky. Výživová poradkyňa Katarína Grich poradí, ako sa dostať do pôvodnej formy.
O autorovi
Mgr. Daniela Tomčíková
Mgr. Daniela Tomčíková
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Daniela Tomčíková
Mgr. Daniela Tomčíková
Čítať viac od autora