Všetko, čo potrebujete vedieť o úspešnom odplienkovaní

8. 6. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Zbaviť sa plienok, to je neľahká úloha nielen pre dieťa, ale aj pre rodiča. Viete, čo vás čaká?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Všetko, čo potrebujete vedieť o úspešnom odplienkovaní

ŤAŽKÝ ŽIVOT BEZ PLIENKY

Žijeme v dobe jednorazových plienok. Poskytujú komfort rodičom aj bábätku, netreba ich vytriasať, prať, žehliť a dieťa v jednej plienke vydrží nerušene prespať celú noc. Aj toto pohodlie však skrýva úskalia.

 

Odnaučiť dieťa od tejto vymoženosti môže byť výzva. Batoľa nerozumie, čo sa od neho očakáva, alebo jednoducho odmieta zmenu. Niet však na svete takého orieška, ktorý by sa nedal rozlúsknuť.

Nenechajte sa vyviesť z miery, ak začiatky nebudú také, ako ste možno očakávali. Najmä nesmiete začať pochybovať – skôr či neskôr to vy a vaše dieťatko spoločne zvládnete.  

KEDY ZAČAŤ?

Každé dieťa sa vyvíja inak. Rozumovo aj fyzicky. Preto neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, kedy ho posadiť prvýkrát na nočník.

Niektoré bábätká sa dokážu vycikať aj pred dovŕšením jedného roka. Tu však ide skôr o náhodu a nie je výnimkou, ak v takomto prípade začne bábätko neskôr nočník rázne odmietať. Najvhodnejší vek na zaúčanie do tajov hygieny je medzi 20 – 28 mesiacom života, pretože práve v tomto období je už nervová sústava dostatočne zrelá na to, aby dieťa dokázalo ovládať zvierač. Väčšinou sa deťom darí najskôr „pýtať“ na veľkú potrebu, udržanie moču prichádza na rad neskôr.

VYBERAJTE SPOLU

Na trhu je množstvo druhov nočníkov.  Ak máte pocit, že nadišiel ten správny moment, venujte jeho výberu dostatok času a pozornosti.

Vezmite dieťa so sebou na nákup a nechajte ho, nech si samo vyberie farbu alebo motív. Niektoré typy dokonca reagujú na tekutinu melódiou alebo zatlieskaním. Viac ako na vychytávkach si však dajte záležať na tvare nočníka.

 

Pokiaľ máte doma chlapca, všímajte si, či je okraj nočníka v priestore medzi nôžkami dostatočne vyvýšený, aby nedochádzalo k nehodám.

PRVÉ POKUSY

Pokiaľ je dieťa ochotné posadiť sa na nočník, naznačte mu zvukmi, čo treba urobiť. Prípadne vezmite nočník aj dieťa so sebou na toaletu.

Pri prvých pokusoch dieťa nemusíte nutne vyzliekať z plienky. Choďte na to postupne. Niekedy pomáha, ak zároveň pustíte vodu alebo ovlažíte ruky.

Nedávajte dieťa na nočník príliš často. Zo začiatku postačí, ak ho posadíte pred spaním a po prebudení. Neskôr môžete aj približne hodinu po napití.

jarných a letných mesiacoch sa odporúča nechať dieťa počas dňa bez plienky - ľahko tak odsledujete, kedy zvykne cikať.

 

 

NOČNÍK AKO HRAČKA

Je dôležité nerobiť z nočníka strašiaka. Naopak, pokojne ho zapojte do hry.

Posaďte na nočník bábiku alebo obľúbeného plyšového medvedíka. Takto si s dieťaťom môžete prehrať celý večerný rituál vrátane večere, kúpania a čistenia zúbkov.

Po čase batoľatá zvyknú dať najavo potrebu, ale nie je to pravidlo. Preto sa často pýtajte a nočník ponúkajte.

Ak sa dieťaťu podarí vycikať, pochváľte ho. Ak sa však vyciká do plienky alebo urobí mláčku, nerobte z toho tragédiu. Nekarhajte a nezvyšujte hlas. Zakaždým trpezlivo vysvetlite, ako to má vyzerať nabudúce.

NIKDY NIE NASILU

Niektoré deti pred nočníkom preferujú klasický záchod s redukciou. Sú však aj také, ktoré trvajú na plienke a zaryto odmietajú akúkoľvek zmenu.

Nenúťte dieťa k veciam, na ktoré nie je pripravené a skúste to opäť o niekoľko dní alebo týždňov. Vnucovaním sa vám pravdepodobne podarí dosiahnuť pravý opak. Tak, ako sa každé jedno dieťa raz naučí rozprávať, príde aj chvíľa, keď už nebude potrebovať plienky. A bude to možno skôr, než si myslíte :)

 

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora