Všetko, čo potrebujete vedieť o dobrom spánku bábätiek

9. 12. 2022 · 5 minút na prečítanie

Zväčšujúce sa bruško, tlačiace na žalúdok a močový mechúr, skôr či neskôr potrápi takmer každú  budúcu mamičku. Poradíme vám, ako sa napriek prekážkam dokážete vyspať do sýtosti.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Všetko, čo potrebujete vedieť o dobrom spánku bábätiek

Najčastejšie otázky, ktoré rodičia novorodencov dostávajú, sa týkajú spánku. Či už máte doma nočnú sovu alebo Šípovú Ruženku, naše tipy na zlepšenie spánkového režimu sa vám určite zídu.

Budenie sa v akúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu, sprevádzané plačom a spojené s nekonečným uspávaním, nie je u bábätiek ničím nezvyčajným. Pravdou je, že novorodenci môžu mať rôzne spánkové cykly, ktoré sa navyše neustále menia. Kvalitný spánok je pre zdravý vývoj dieťaťa mimoriadne dôležitý, preto ho rozhodne nepodceňujte!.

Ako spí novorodenec?

Do tretieho mesiaca života dieťa nemá vyvinuté biologické hodiny, preto sa môže ľahko stať, že najdlhší časový úsek prespí cez deň a v noci vás potrápi krátkymi zdriemnutiami. Jeho spánok je typický ľahkým nástupom, ktorý neskôr prechádza do hlbšieho štádia.
Netreba však čakať, že novorodenec bude spať až do rána. Niektoré bábätká potrebujú kontakt s rodičom maximálne raz – dvakrát za noc, iné vás zobudia aj desaťkrát. „Všetky možnosti sú správne a netreba sa ich zľaknúť alebo považovať za problém“, upozorňuje zdravoteka.sk.

 

Ako spí novorodenec?

Od štvrtého mesiaca sa spánkový cyklus začne meniť. Dieťa najprv vstupuje do hlbokého spánku, ktorý prechádza niekoľkými fázami a až následne sa dostáva do „ľahkej“ formy. Práve vtedy najčastejšie dochádza k prebudeniu – pokiaľ však drobec nájde rovnaké podmienky na spánok, aké malo na začiatku, je pomerne veľká šanca, že bude nerušene pokračovať v odpočinku.

Spánok novorodencov sa podľa odborníkov plánuje veľmi ťažko. Niektoré deti pokojne potiahnu tri hodinky, iné si spánok predstavujú ako kratšie polhodinové odpočinky. V prvých mesiacoch života je to celkom normálne, preto sa snažte prispôsobiť vášmu bábätku. Postupne je dobré začať s rituálmi, ktoré u dieťaťa podporia budovanie správnych spánkových návykov.


Ako nastaviť spánkový režim?

Ako nastaviť spánkový režim?

Väčšine detí vyhovuje, keď má vo svojom živote poriadok. Niektoré bábätká fungujú ako hodinky ihneď od začiatku, iným musia vhodné návyky nastaviť rodičia. Hoci to nepôjde hneď, skúste vášmu drobcovi postupne meniť jeho spánkový režim tak, aby bol kompaktnejší s fungovaním celej rodiny. Podľa odborníkov je ideálny vek na zavádzanie pravidiel okolo piateho až šiesteho mesiaca života.

 

Okrem nočného spánku novorodenec potrebuje 2 až 3 kratšie spánky počas dňa. Skúste ho preto ukladať na prvý odpočinok približne dve hodiny po zobudení sa po noci, pritom obedňajší spánok nasleduje opäť 2 až 3 hodiny po tom rannom. Rátajte s tým, že vytvorenie nového spánkového režimu môže niekoľko dní trvať a nie vždy budete úspešní.

Existuje mnoho faktorov, vrátane boľavého bruška alebo rastúcich zúbkov, ktoré vedia vaše novozavedené pravidlá dokonale narušiť. Malé dieťa potrebuje ísť spať vždy, keď prejavuje prvé známky únavy, ideálne ešte chvíľu predtým. Skúste preto sledovať drobné znamenia, medzi ktoré patrí sklenený pohľad, šúchanie si očiek a ušiek alebo zívanie.

Tipy na lepší spánok

Pokiaľ máte pocit, že vám (ne)spánok vášho bábätka dáva zabrať až príliš, nehabnite sa poradiť s pediatrom. Skúsený lekár dokáže odhaliť rôzne zdravotné problémy, ako je napríklad reflux, tráviace ťažkosti, rastúce zúbky alebo rôzne alergie. Tieto faktory môžu znemožňovať vášmu dieťatku poriadne si oddýchnuť. Existuje niekoľko tipov, ktoré naopak spánku napomáhajú:

 

Rozprávanie sa s vaším drobcom môže pomôcť pri zaspávaní
  • Buďte aktívni. Ak má drobec najviac energie v noci, snažte sa ho počas dňa udržiavať čo najviac v bdelom stave. Spievajte si, rozprávajte sa a hrajte sa s ním aj po tom, keď sa nakŕmi, aby vám hneď nezaspal.

  •  

    Keď sa vaše dieťa zobudí uprostred noci kvôli dojčeniu, ešte pred nakŕmením ho skúste prebaliť do suchej plienky. Je možné že zaspí ihneď po jedle a prebaľovaním by ste ho zbytočne zobudili.

  • Namiesto veľkého svetla používajte radšej nočné svetielko. Počas spánku udržiavajte detskú izbu tmavú a dobre vyvetranú. Dobrou investíciou je kvalitný matrac, ktorý vášmu drobcovi zabezpečí nielen kvalitný, ale aj bezpečný odpočinok. Vankúš skúste postriekať sprejom s uvoľňujúcou vôňou levandule.
  • Nastavte si opakujúci sa rytmus každodenných činností, ktoré predchádzajú ukladaniu bábätka do postieľky. K overeným tipom patrí upokojujúci kúpeľ pred spaním, ktorý môžete spojiť s príjemnou masážou bruška, napríklad s použitím masážneho balzamu.
  • Od šiesteho mesiaca je možné podporiť detský spánok aj užívaním špeciálnej čajovej zmesi anýzu, medovky, mäty piepornej a levandule či sirupu na báze rastlinných výťažkov s obsahom pomaranča, levandule, rumančeka, majoránky, medovky a hlohu na ľahšie zaspávanie už od 4. mesiaca.

Najčastejšie chyby

Niekedy sa môže stať, že to, čo považujete za problematické zaspávanie, môže byť prirodzená zmena spánkového cyklu vášho bábätka. Je preto vhodné počkať zopár dní, či sa jeho režim nevráti späť do starých koľají, prípadne hľadať spôsob, ako nastaviť vaše fungovanie tak, aby lepšie zodpovedalo novým požiadavkách dieťatka na oddych.

  • Medzi najčastejších uspávačov, ktorých rodičia zvyknú používať, patrí jednoznačne cumlík. Podľa odborníkov na spánok môže byť jeho používanie kontraproduktívne, keďže sa dieťa prebudí pri každom vypadnutí cumlíka z úst. Vzhľadom na vek ho samozrejme nedokáže nájsť samé, preto potrebuje pomoc rodiča.
  • Ak sa rozhodnete nahrádzať nočné mlieko vodou alebo čajom, často je to pre dieťa neuspokojivé, takže strávite mnoho času držaním fľašky a následným prebaľovaním kompletne pocikaného bábätka, čo môže viesť k nekonečnému kolotoču uspávania pomocou fľašky a následného menenia plienky. 
  • Deti sú veľmi citlivé na vašeemócie, preto sa snažte za každých okolností zachovať pokoj. V prípade, že skúšate uspávanie v postieľke, kde váš drobec iba plače a nakoniec ho aj tak upokojíte na rukách, nesnažte sa stoj čo stoj trvať na tomto mieste, aby sa mu zbytočne nespájalo s negatívnymi zážitkami.

Dôležité je tiež uvedomiť si, že hoci susedove bábätko prespí celý deň a podľa jeho spánkov si môžete nastavovať hodinky, vaše dieťa môže byť úplne iné. Namiesto tlačenia na pílu sledujte jeho prirodzené návyky a snažte sa mu vhodnými zmenami v domácnosti pomôcť naladiť sa na režim, ktorý by mu poskytol kvalitnejší spánok.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



  • Sudocrem MULTI-EXPERT

    1×400 g, ochranný krém
    4.6
    (28)
    Ochranný krém od značky Sudocrem Multi-Expert poskytuje každodennú viacúčelovú starostlivosť o pokožku vášho dieťaťa. Je vhodný na ošetrenie, liečbu a prevenciu plienkovej dermatitídy, podráždenej, začervenanej pokožky, ekzému a akné.
  • BEBELO CARE Plienky 1 Newborn

    1×28 ks, novorodenecké plienky
    5.0
    (1)
    Plienky BEBELO® Diapers 1 sa perfektne prispôsobia telíčku vášho novorodeného bábätka, poskytujú mu flexibilitu v pohybe a neustály pocit komfortu.
  • PEDIAKID Na ľahšie zaspávanie

    1×125 ml, sirup na zaspávanie
    Uľahčuje zaspávanie, zabraňuje nočnému prebudeniu a vyvolává osviežujúci spánok.
  • MEGAFYT Detský čaj SPÁNOK

    20×2 g (40 g), bylinný čaj
    4.0
    (1)
    Čaj na podporu pokojného spánku.
  • Tento praktický chránič matraca prináša vášmu dieťaťu zdravší a pohodlnejší spánok. Priedušná 3D vrstva chrániča využíva šesťhrannú štruktúru „medového plastu“, ktorá umožňuje voľné prúdenie vzduchu. Dieťa počas spánku opätovne nevdychuje CO2, čím nenastáva riziko udusenia.
  • Matrac detský Prestige je obojstranný matrac pozostávajúci z troch nezávislých vrstiev.
  • PURESSENTIEL Detský balzam na uvoľnenie a spánok. 100% prírodné a čisté aktívne prísady. Prináša oddych a uvoľnenie. Znižuje stres. Uspáva.
  • 5.0
    (1)
    Kokosový matrac pre zdravý spánok a vývoj vášho dieťatka.

    Ďalšie články k téme Všetko, čo potrebujete vedieť o dobrom spánku bábätiek

    • Ako večer rýchlo zaspať?

      Ako večer rýchlo zaspať?

      · 3 minúty na prečítanie
      Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?
    • Spánková terapia vám zmení život

      Spánková terapia vám zmení život

      · 4 minúty na prečítanie
      Prvý jarný deň je aj svetovým dňom zdravého spánku. To, aký je dôležitý, väčšinou zistíme, až keď zápasíme s jeho nedostatkom. Závisí od neho dobrá nálada, imunita i váha!
    • Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

      Nechce sa mu v lete spať? Vyskúšajte tieto tipy!

      · 5 minút na prečítanie
      Keď je vonku dlho svetlo a navyše teplo, so zaspávaním bojujeme všetci. Aj bábätká si dávajú poriadne „načas“. V lete však buďte opatrní, aby ste neohrozili ich zdravie.
    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora