Dostatok vápnika v detstve ako prevencia vážnych ťažkostí v dospelosti

12. 8. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Vápnik má v ľudskom organizme niekoľko kľúčových funkcií, pričom najvýraznejšie prispieva k zdraviu kostí a zubov. Je dôležité začať s prevenciou osteoporózy už v ranom detstve, aj keď sa to môže zdať príliš skoro. Dôležitý je dostatočný príjem vápnika a pravidelná fyzická aktivita.

PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Dostatok vápnika v detstve ako prevencia vážnych ťažkostí v dospelosti

Vápnik zohráva v tele niekoľko veľmi dôležitých úloh.  Najväčší vplyv má na zdravie kostí a zubov. Aj keď sa to zdá skoro,  s prevenciou osteoporózy treba začať už v detskom veku. Voľte  dostatok vápnika a všestranný pohyb.

 

Dlhodobé zdravie pohybového aparátu, a najmä kostí, sa zakladá už v detstve a počas dospievania. Pre zdravý rast kostí je nenahraditeľný primeraný pohyb, dostatok vápnika, vitamínov D3 a K2. Až 99 % celkovej zásoby vápnika v tele sa nachádza v kostre. Pevnosť a stavba kostí je síce daná geneticky, ale bez stavebných látok a pohybu náš potenciál nedosiahneme. Prejaví sa to zvyčajne až neskôr formou väčšej náchylnosti na zlomeniny a rozvojom osteoporózy vo vyššom veku.

Prečo potrebujeme prijímať dostatok vápnika?

  • Vápnik tvorí základ kostí a zubov, vďaka nemu sú dostatočne pevné.
  • Je nevyhnutný pre činnosť srdca a zrážanie krvi. Dokonca prispieva k zníženiu krvného tlaku.
  • Bez vápnika správne nepracujú ani naše nervy.
  • Výsledky posledný štúdií dokazujú jeho významný vplyv v aktivovaní imunitných buniek pri infekcii.  
  • Ani hojenie rán bez neho neprebieha hladko.

Jeho nedostatok býva často spôsobený nižšou konzumáciou potravín bohatých na vápnik. K tým základným patria mlieko alebo mliečne výrobky, v množstve až 3 porcií denne. Mlieko však zďaleka nepredstavuje jeho jediný prirodzený zdroj. Môžeme ho prijímať aj z rastlinných zdrojov:

  • strukoviny ako sója, fazuľa,
  • semená, najmä sezam a mak,
  • orechy,
  • celozrnné obilninové výrobky,
  • zelenina ako kel, kaleráb, brokolica, pór, petržlen, špenát, šalát a zeleninové vňate,
  • vápenaté minerálne vody.

Pre správne zabudovanie do kostí potrebujeme aj dostatok rôznorodého pohybu.  

Nielen strava ovplyvňuje množstvo vápnika v kostiach

Pri posudzovaní denného príjmu vápnika musíme zobrať do úvahy aj faktory, ktoré vplývajú na jeho vstrebávanie z čriev. Spomaliť ho môžu viaceré ochorenia, najmä zo skupiny porúch vstrebávania živín. Radíme tu laktózovú intoleranciu, alergiu na mlieko, celiakiu či zápalové ochorenia čriev.

 

Niektoré lieky a potraviny dokážu dokonca zvýšiť vyplavovanie vápnika z kostí. Pozor treba dať u detí, ktoré užívajú lieky zo skupiny kortikosteroidov vo forme tabletiek alebo sirupov.

Poraďte sa s odborníkom, ako v takomto prípade postupovať. Podobný efekt spôsobí aj strava s vysokým obsahom soli, alebo v dospelosti alkohol.

Ako ho správne dopĺňať?

Ak strava neposkytuje dostatočné množstvo vápnika, možno ho dopĺňať pomocou výživových doplnkov. Dávkovanie vieme pekne prispôsobiť veku dieťaťa pomocou sirupových foriem.

Nezabudnime na fakt, že vápnik na svoje vstrebanie potrebuje dostatočné hladiny vitamínu D. Ak ho svojmu dieťaťu nedopĺňate v mesiacoch október až apríl, tak s tým čím skôr začnite. V ostatných mesiacoch si ho môže telo vytvoriť aj samé, za predpokladu, že dieťa trávi dostatok času vonku. Pre zabudovanie vápnika do kostí je dôležitý aj vitamín K2 , ktorý vieme prijať iba zo živočíšnych zdrojov alebo fermentovaných potravín. Ak chcete dieťaťu dopĺňať vápnik vo forme výživového doplnku, je vhodné zvoliť produkt, ktorý ho rovno kombinuje  s vitamínom D3 a K2.

Ďalšie články k téme Dostatok vápnika v detstve ako prevencia vážnych ťažkostí v dospelosti

O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Kristína Ferencik
PharmDr. Kristína Ferencik
Čítať viac od autora