Prenatálny vývoj ovplyvňuje aj malé množstvo alkoholu

14. 1. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Konšumácia alkoholu počas tehotenstva a dojčenia predstavuje riziko pre dieťa bez ohľadu na množstvo. Odborné štúdie jasne ukazujú, že tehotné a dojčiace ženy by sa mali alkoholu vyhýbať úplne.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prenatálny vývoj ovplyvňuje aj malé množstvo alkoholu

Alkohol v akomkoľvek množstve ohrozuje zdravie bábätka. Pohárik do rúk tehotných a dojčiacich žien nepatrí, čo potvrdzujú aj odborné štúdie.

Bezpečné množstvo alkoholu či frekvencia jeho konzumácie v skutočnosti neexistuje. Jediná účinná prevencia voči vzniku závažných zdravotných problémov a nezvratných poškodení mozgu bábätka je úplne sa mu vyhnúť, a to nielen počas tehotenstva, ale aj v období dojčenia. Fetálny alkoholový syndróm sa na Slovensku diagnostikuje približne u 250 detí ročne, no skutočný počet prípadov bude zrejme omnoho vyšší.

Alkohol v tehotenstve

Hoci sa budúcim mamičkám niekedy zvykne hovoriť, že pohárik vína alebo piva nemôže bábätku ublížiť, opak je pravdou.

Podľa Zuzany Tomanovej, terapeutky z bratislavského Centra terapie a diagnostiky Fascinujúce deti, práve matka a jej životný štýl vplýva na vývoj dieťaťa, a to v pozitívom i negatívnom zmysle.

„Mozog bábätka sa vyvíja po celý čas gravidity, pričom konzumácia alkoholu ho vie zasiahnuť v akejkoľvek fáze. Alkohol sa môže prejaviť na tvári dieťaťa i jeho budúcej schopnosti učiť sa“, dodáva odborníčka.

 

Alkohol počas tehotenstva nekonzumujte ani v malých množstvách

Podľa odborníkov alkohol prechádza placentou a krvou priamo do plodu, ktorý ho nedokáže odbúrať. Jeho koncentrácia preto môže byť po 2-3 hodinách od konzumácie dokonca vyššia než u matky. 


Užívanie alkoholických nápojov počas tehotenstva môže spôsobiť potrat, a tiež celý rad fyzických, behaviorálnych a intelektuálnych porúch. Medzi najčastejšie problémy, ktoré sa u detí objavujú, patria:

  • Zmenené črty tváre (krátke oko, vyhladená nosovo-ústna ryha a veľmi tenká horná pera)
  • Malá hlavička
  • Podpriemerná telesná výška a váha
  • Poruchy koordinácie
  • Zvýšená plačlivosť
  • Problematické sanie pri dojčení
  • Poruchy spánku
  • Problémy s učením, pamäťou a chápaním súvislostí
  • Hyperaktivita, poruchy sústredenia
  • Oneskorenie vývoja reči
  • Nízke IQ, znížený úsudok
  • Problémy so zrakom a sluchom
  • Problémy so srdcom, obličkami alebo kosťami
  • Agresitiva, hnev, časté výbuchy zlosti, podráždenosť
  • Únava
  • Úzkosť, depresia, nízke sebavedomie
Alkohol je pre vyvíjajúce sa bábätko toxický

Fetálny alkoholový syndróm

Hoci sa na Slovensku čoraz otvorenejšie rozpráva o alkoholizme dospelých, následky konzumácie alkoholu u detí sa stále neriešia dostatočne. Aj preto je pojem „fetálny alkoholový syndróm“ pre mnohé budúce i aktuálne mamičky neznámy, hoci jeho negatívny vplyv na zdravie dieťaťa potvrdzujú početné vedecké štúdie.

Skratka FAS podľa portálu lekar.sk označuje súbor telesných a mentálnych vývinových vád plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholických nápojov v tehotenstve.

 

Jeho dôsledkami trpí omnoho viac detí, než je v súčasnosti diagnostikovaných. U žien, ktoré konzumujú alkohol v tehotenstve pravidelne, sa vyskytuje až u 30 % detí.

„Táto diagnóza sa dá u detí spozorovať už od narodenia, ich mozog veľmi často nedokáže spracovávať viacero zmyslových vnemov a reagujú nevhodne až prehnane na rôzne zvuky, svetlá či dotyky“, vysvetľuje Zuzana Tomanová.

Riziká, spojené s konzumáciou alkoholu počas tehotenstva i dojčenia, hrozia vášmu dieťatku aj v prípade, že ho nepijete denne a nie ste od alkoholu závislá. Neexistuje fáza tehotenstva ani povolené minimálne množstvo, ktoré by bolo pre plod bezpečné. Placenta pred alkoholom nechráni, prenáša sa totiž krvou. Fetálnemu alkoholovému syndrómu sa dá úplne predísť tým, že nebudete počas celého obdobia gravidity a počas dojčenia piť alkohol.

Alkohol a dojčenie

Prostredníctvom materského mlieka dieťa v prvých mesiacoch života získava všetko, čo potrebuje pre svoj zdravý vývin a rast. Preto netreba podceňovať negatívne faktory, ktoré môžu ohrozovať jeho zdravie. Medzi také patrí aj konzumácia nápojov s obsahom alkoholu. Podľa odborníkov je abstinencia pre dojčiace matky tou najbezpečnejšou možnosťou.

 

Alkohol škodí aj počas dojčenia

Zvyškový alkohol v materskom mlieku môže poškodiť vývoj, rast a najmä spánok dieťaťa. Môže tiež viesť k problémom s dojčením, nakoľko negatívne ovplyvňuje chuť mlieka. Nadmerná konzumácia dokáže zhoršiť úsudok matky a jej schopnosť bezpečne sa starať o svojho potomka.

Medzi rozšírené omyly, ktoré sa však nezakladajú na pravde, patrí snaha odstriekať materské mlieko po konzumácii alkoholu, čo by malo viesť k zníženiu jeho obsahu v mlieku. To však obsahuje alkohol dovtedy, kým je prítomný v krvi matky. Odsávanie teda nijako nezrýchľuje odbúranie alkoholu z materského mlieka.

Podporte správny vývin bábätka

Okrem vyhýbania sa negatívnym faktorom, ktoré spomíname v tomto článku, je nesmierne dôležité stravovať v období tehotenstva tak, aby ste prijímali dostatok kalórií, bielkovín, vitamínov, minerálov a tiež vody. Vyvážená a plnohodnotná strava vplýva na správny vývoj orgánov a mozgu vášho potomka.

Ten sa vyvíja najmä v poslednom trimestri, čo si vyžaduje dostatočný príjem látok ako omega 3-mastných kyselín, kyseliny listovej, vitamínu D či vápnika. Tie sa podieľajú na raste srdca, pľúc, pečene, obličiek, žalúdka, čriev a nervového systému dieťaťa. Viac informácií nájdete v nasledujúcom článku.

Ďalšie články k téme Prenatálny vývoj ovplyvňuje aj malé množstvo alkoholu

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora