Prečo menštruácia bolí a ako túto bolesť zmierniť?

21. 2. 2023 · 5 minút na prečítanie

Bolestivá menštruácia trápi mnohé ženy. Prečo sa nám s krvácaním dostavia aj neželané bolesti a ako s nimi môžeme účinne bojovať a zmierniť ich?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prečo menštruácia bolí a ako túto bolesť zmierniť?

Ste už unavené z bolestivých kŕčov, ktoré sa k vám každý mesiac dostavia spoločne s menštruáciou a komplikujú váš každodenný život? V našom článku sa pozrieme na príčiny bolestivej menštruácie, no zároveň si povieme aj o možných spôsoboch, ako môžeme túto bolesť zmierniť tak, aby sme aj počas „svojich dní“ vedeli fungovať naplno.

Menštruačné bolesti postihujú veľké množstvo žien

Menštruácia je prirodzenou súčasťou ženského tela, no pre mnohé ženy predstavuje toto obdobie nepríjemné a bolestivé chvíle, na ktoré sa už pár dní pred menštruáciou musia psychicky pripraviť. Bolestivá menštruácia, odborne nazývaná dysmenorea, nás neraz vyradí z každodenných činností a obmedzí do takej miery, že nám ostáva len prežívať a vydržať, kým sa menštruačné bolesti trochu upokoja.

Od čoho závisí menštruačná bolesť?

Príčin, ktoré spôsobujú menštruačné ťažkosti môže byť viac. Záleží najmä na celkovej životospráve žien. Niektoré z možných príčin zahŕňajú:

  • Zmeny hladiny hormónov
    Menštruačná bolesť sa môže objaviť v dôsledku hormonálnych zmien v tele. Počas menštruačného cyklu sa hladiny estrogénu a progesterónu menia, čo vplýva na sťahy maternice a na bolesť, ktorá spoločne s nimi prichádza.
  • Zlá životospráva
    Na bolestivú menštruáciu môže vplývať aj nedostatok fyzickej aktivity a sedavý životný štýl. Ak sa k tomu ešte pridá aj nezdravá strava s vysokým obsahom tukov a cukrov, menštruačné bolesti môžu nabrať nevídané rozmery. 
  • Nedostatok vitamínov a minerálov
    Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov môže taktiež prispieť k menštruačným bolestiam. Pri menštruácii napríklad stúpa spotreba vápnika v tele a jeho následný nedostatok sa tak môže prejaviť menštruačnými ťažkosťami. To isté platí aj pri horčíku či vitamíne B6.

Ako zmierniť menštruačné bolesti?

V boji s menštruačnými bolesťami sa však nemusíme vzdávať. Existujú akútne riešenia, ako zmierniť tieto bolesti, a aj preventívne spôsoby, vďaka ktorým ich môžeme postupne zmierniť a v menej závažných prípadoch aj úplne odstrániť.

 

Akútne riešenia bolestivej menštruácie

1.Teplo v akejkoľvek forme

Aplikácia tepla môže pomôcť svalom, aby sa uvoľnili, vďaka čomu môžu kŕče poľaviť. Môžete to urobiť pomocou vyhrievacej podložky alebo fľaše s horúcou vodou. Dajte si však pozor, aby ste sa pri používaní horúcich predmetov nepopálili.

2.Siahnuť môžete aj po voľnopredajných liekoch

A, samozrejme, nezabudli sme ani na voľnopredajné lieky utlmujúce bolesť, ktoré vás môžu v najhorších dňoch vašej bolestivej menštruácie priam zachrániť. Prvou voľbou môžu byť nesteroidné antiflogistiká, ktoré tlmia bolesť a tak napomáhajú zlepšiť priebeh menštruácie. Medzi najčastejšie používané patria lieky s obsahom ibuprofénu, naproxenu, paracetamolu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Pri ich výbere vám ochotne pomôže personál lekární. Ak vám samotné NSA nezaberajú, skúste ich skombinovať so spazmolytikami. Spazmolytiká uvoľňujú kŕče hladkého svalstva a tým uvoľňujú sťahy maternice. Pri ich užívaní však nezabúdajte dodržiavať pokyny na obale a neberte ich častejšie, ako je odporúčané množstvo.

3.Vyhnite sa počas menštruácie káve a alkoholu

Zatiaľ čo veľa vecí môže pomôcť znížiť bolesť z menštruačných kŕčov, existuje aj niekoľko vecí, ktorým by ste sa mali snažiť vyhnúť. Medzi ne patrí napríklad alkohol a kofeín, ktoré môžu zhoršiť vaše menštruačné bolesti. Počas menštruácie preto tieto veci čo najviac obmedzte.

Preventívne riešenia bolestivej menštruácie

Hormonálna antikoncepcia

Ide o ďalšie riešenie používané na potlačenie silných a závažných menštruačných bolestí, kedy pri pravidelnom podávaní hormónov nastáva ich zmiernenie. Túto liečbu vám ale musí nasadiť váš gynekológ.



Vhodná prevencia môže znížiť bolesti

Znížte hladinu stresu

Stres či úzkosť sú bežné príznaky spojené s príchodom menštruácie a ovplyvňujú naše telo duševne aj fyzicky, čo môže menštruačné bolesti zhoršiť. Aj keď je ťažké zbaviť sa stresu, niektoré zmeny životného štýlu, ako napríklad cvičenie, joga či meditácia vám môžu pomôcť zredukovať množstvo stresu, ktoré na vás dolieha. Tieto aktivity pomôžu uvoľniť hormóny šťastia a zlepšiť krvný obeh, vďaka čomu sa znížia aj menštruačné kŕče.

Počas menštruácie doprajte telu vitamíny

Ako sme už vyššie spomínali, počas menštruácie potrebuje vaše telo vitamíny a minerály viac, ako kedykoľvek inokedy. Doprajte si ich preto prostredníctvom vyváženej stravy, najmä konzumáciou čerstvej zeleniny a ovocia. Vitamíny však môžete svojmu telu dodať aj cez výživové doplnky, ktoré sa postarajú o to, aby vášmu telu žiadne potrebné látky nechýbali. 

Vitamín D môže pomôcť znížiť produkciu prostaglandínov, ktoré vyvolávajú bolestivé menštruačné obdobia. Horčík + B6 je zase vhodný užívať, ak je prítomná bolesť prsníkov, bolesť hlavy alebo chuť na sladké. Taktiež je dobré užívať železo, ktorého hladina sa pri menštruačnom krvácaní znižuje. Aby nedošlo k anémii je vhodné užívať železo spolu s vitamínom C, ktorý zlepšuje jeho vstrebateľnosť.

Zdravotné príčiny bolestivej menštruácie

Kým primárna dysmenorea nie je príznakom žiadneho ochorenia, pretože je súčasťou pravidelného cyklu a ovulácie, sekundárna dysmenorea sa spája aj s inou zdravotnou komplikáciou, ako napríklad endometriózou.Endometrióza zasahuje orgány v malej panve, ako je podbrušnica, vaječníky, močový mechúr alebo črevo. Prakticky sa môže dotknúť akéhokoľvek tkaniva v tele, okrem srdca a sleziny,“ vysvetľuje Mgr. Radka Grec z lekární Dr. Max. Medzi ďalšie sekundárne dôvody dysmenorey môžeme zaradiť aj syndróm polycystických vaječníkov či myómy maternice, ale aj mnoho ďalších, menej známych diagnóz.

V niektorých prípadoch je návšteva lekára nutná
V prípade, že na vaše bolesti nepomáhajú vyššie spomenuté tipy, alebo sa vyskytnú ťažké alebo nezvyčajné príznaky, je vhodné sa poradiť so svojím lekárom alebo gynekológom. To platí aj v prípade, že vaše bolesti trvajú dlhšie ako 7 dní, čo je štandardná dĺžka trvania menštruácie. Váš lekár môže vykonať vyšetrenie panvy, aby sa uistil, že je všetko v poriadku. Môže vám tiež klásť otázky o vašej anamnéze menštruácie, navrhnúť úpravy životného štýlu alebo dokonca odporučiť a predpísať lieky, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť bolestivú menštruáciu.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Prečo menštruácia bolí a ako túto bolesť zmierniť?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora