Plienky a leto: ako predchádzať zapareninám

13. 8. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Vysoké teploty spolu s používaním plienok môžu byť pre detskú pokožku veľkou záťažou. Je dôležité dodržiavať určité pravidlá počas letných mesiacov, aby sme zabránili podráždeniu pokožky.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Plienky a leto: ako predchádzať zapareninám

Horúce počasie, v kombinácii  s nosením plienok, dáva detskej pokožke poriadne zabrať. Práve v lete  je na mieste dodržiavať určité zásady, aby sme včas predišli jej podráždeniu.

Teplé a vlhké prostredie pod plienkou priam praje vzniku zaparenín. Aj keď sa podráždenie detskej pokožky môže z času načas objaviť u každého bábätka, poznáme spôsoby ako sa vyhnúť závažným zapareninám. Dôležitú rolu tu hraje:

  • Vyhábať sa prehriatiu, napríklad v spánku, kočíku alebo nosiči.
  • Vhodné oblečenie.
  • Používanie jemnej kozmetiky určenej pre pokožku bábätka.
  • Zvýšená hygiena na rýchle odstránenie potu z kožných záhybov a zadočka.
  • Správna voľba plienok.

Plienkové pravidlá proti zapareninám

Či si zvolíte jednorazové alebo látkové plienky, dôležité je, aby sme boli schopní udržať pokožku dieťatka suchú. Zvýšená vlhkosť v tejto oblasti je živnou pôdou pre vznik zaparenín, preto v letných mesiacoch vymieňajte plienku častejšie.

Pokožka bábätka musí pod plienkou dýchať. Pri výbere plienky preto zohľadnite priedušnosť materiálov a zvoľte správnu veľkosť. Plienka by mala byť vyrobená z kvalitných nedráždivých látok, pričom, čo jednému dieťaťu úplne vyhovuje, inému nemusí.

Ak došlo k podráždeniu pokožky opakovane aj pri častých výmenách, riešením môže byť aj zmena značky plienok. Netreba podceňovať ani dôležitosť správnej veľkosti. Príliš veľká plienka neudrží bezpečne vo vnútri čo má, na druhej strane, príliš malá plienka môže pokožku mechanicky dráždiť.

Pokiaľ vám to počasie a denný režim umožňuje, nechávajte drobca počas leta čo najviac bez plienky.  Dieťatko sa bude ľahšie hýbať a túto slobodu iste ocení aj jeho zadoček.

Nevhodné oblečenie a kozmetika

Čo platí pri plienkach, môžeme aplikovať aj na oblečenie. Nesprávny materiál alebo veľkosť dokážu narobiť mnoho nepríjemností aj pri nádherných kúskoch oblečenia. Kožní lekári odporúčajú staviť na prírodné materiály, najlepšie z biobavlny, ktoré nie sú silne farbené. Kvalitné oblečenie bezpečne a rýchlo odvádza z pokožky pot a udržuje ju tak v čo najlepšej kondícii. Ak vaše dieťa trpí na atopickú dermatitídu, je vhodné voliť čo najsvetlejšiu farbu oblečenia. Veľkosť voľte tak, aby sa dieťa mohlo pri hocijakom pohybe voľne hýbať.

Podráždenie kože, ktoré sa prejaví formou výsypu a nepríjemného svrbenia, môže spôsobiť obyčajné pridanie aviváže do prania alebo použitie nevhodnej detskej kozmetiky. Držte sa pravidla menej je viac a na určitý čas skúste obmedziť používanie výrobkov s prenikavou vôňou na minimum. Myslite na to, že s detskou pokožkou prichádzajú do kontaktu aj uteráky alebo posteľná bielizeň. V lete, keď sa dieťa potí, ich meňte o čosi častejšie.

 

Radovánky pri vode

K letu voda jednoducho patrí, aj keď môže byť jednou z príčin, prečo vášho drobca častejšie trápi začervenie pokožky. Obzvlášť opatrná buďte, pokiaľ sa s bábätkom kúpete v bazéne. Chlór treba z detskej kože poriadne zmyť a následne ju ošetriť ochranným krémom.

 

 

Aby vám vašu radosť z kúpania nič nerušilo, zbaľte si so sebou špeciálne jednorazové plienky do vody. Nohavičky bezpečne držia všetok obsah vo vnútri, no zároveň sú anatomicky tvarované tak, aby v nich dieťatko malo maximálny komfort. Oblečiete ich behom pár sekúnd a po dokúpaní ich stačí na bokoch roztrhnúť a zahodiť do koša.

Oproti obyčajnej plienke sú pripravené na nasatie vody tak, aby nezväčšili svoj objem a malý plavec sa mohol pohybovať vo vode bez obmedzení.

 

Dbajte na prevenciu


Príčin, prečo dochádza k zapareniu pokožky u bábätiek, je mnoho. Medzi najčastejšie patrí dlhodobý styk s močom alebo stolicou. Preto vymieňajte plienky čo najčastejšie, aby ste mali istotu, že je váš drobec v absolútnom suchu. 

Nezabúdajte tiež na dôkladnú hygienu a dieťatko na citlivých partiách umývajte čistou vodou pri každom prebalení. Ak ju nemáte po ruke, použite vlhčené utierky, ktoré neobsahujú parfumáciu a nedráždia citlivú detskú pleť. Po príchode domov je vždy dobré dopriať drobcovi osvieženie vo vode. Nemenej podstatné je mokrú kožu poriadne usušiť ešte predtým, než dieťatko prebalíte do novej plienky.

Dobrým pomocníkom v boji proti zapareninám je krém, ktorý kožu prirodzene chráni. Nanášajte ho v slabej vrstve, v opačnom prípade sa pokožka stáva nepriedušnou a jej stav sa môže ešte zhoršiť. Veľmi účinnou látkou v ochrane a liečbe zaparenej kože je zinok, preto siahnite po prípravkoch s jeho obsahom, prípadne po inom hydratačnom kréme.

Ďalšie články k téme Plienky a leto: ako predchádzať zapareninám

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora