Ovčie kiahne nie sú katastrofa, no tieto pravidlá treba dodržať

27. 4. 2020 · 5 minút na prečítanie

Hoci väčšina detí kiahne poľahky zvládne, váš rodinný život dokážu poriadne skomplikovať. Koľko musí byť malý pacient doma, ako je to s chodením na slnko a čo hrozí „dospelákom“?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ovčie kiahne nie sú katastrofa, no tieto pravidlá treba dodržať

Čo sú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne spôsobuje Varicella-Zoster vírus, ktorý sa šíri kvapôčkovou nákazou, ale tiež priamym kontaktom s pacientom. Vírus sa po vdýchnutí množí v horných dýchacích cestách, počas desiatich dní prenikne do pľúc a odtiaľ do krvného obehu, pečene a sleziny. V druhej fáze ochorenia, keď choroba prepukne naplno, sa na koži, prípadne slizniciach vytvoria bolestivé a svrbivé vyrážky, sprevádzané horúčkou.

Ovčie kiahne majú obvykle mierny priebeh a ich prekonanie zanecháva celoživotnú imunitu. Hoci dnes máme vyvinutú očkovaciu látku, tá momentálne nie je zaradená do očkovacieho kalendára a väčšina detí týmto ochorením v detstve prejde, a to ešte pred desiatym rokom života. U dospelých a detí s poruchou imunity sa kiahne spájajú s vyššími horúčkami a vznikom ďalších komplikácií.


Typické príznaky

Ochorenie má bežnú inkubačnú dobu 14 až 21 dní. Detskí pacienti sú infekční 48 hodín pred objavením prvých príznakov, a tiež štyri až päť dní po vzniku tých posledných.

Najtypickejším symptómom je práve spomínaná vyrážka, ktorá zvyčajne vyzerá ako nenápadný „pupienok“ či pľuzgierik. Väčšinou ho nájdete na tvári a pri korienkoch vlasov, odkiaľ sa v priebehu niekoľko dní rozšíri na celé telo. 

 

Prvé príznaky ovčích kiahní sú zvýšená únava, horúčka, bolesť hlavy, strata chuti do jedla a nevoľnosť. Po dvoch až troch dňoch sa po celom tele objaví charakteristický kožný prejav. Z červených vyrážok, vystúpených nad povrch pokožky, následne vznikajú vriedky vyplnené tekutinou, ktoré praskajú a tvoria chrasty. Pre ovčie kiahne je typická prítomnosť všetkých štádií súčasne. V prípade, že máte podozrenie na kiahne u vás doma, v žiadnom prípade nechoďte s dieťaťom k lekárovi.

Mohli by ste ohroziť zdravie iných detí či prítomných tehotných žien. Pediatra kontaktujte telefonicky a dohodnite sa s ním na vhodnej liečbe.

Cestovať či necestovať?

Ak si kladiete otázku, či ísť na dovolenku s dieťaťom, ktoré sa tesne pred odchodom stretlo s kiahňami, mali by ste dobre poznať všetky riziká. Odborníci odporúčajú počas inkubačnej doby radšej ostať doma. Hoci sa pri kiahňach nemusí stať nič závažné, stopercentnú istotu nemáte nikdy. Hoci sa kiahne ešte neprejavili naplno, organizmus už je vírusom zaťažený a jeho odpoveďou môžu byť vysoké horúčky či iné pridružené komplikácie. Namiesto príjemného oddychu potom na dovolenke riešite, ako sa bezpečne dostať domov či ako udržať malého pacienta v tieni a v kľude.

Buďte trpezliví a počkajte, kým dieťa nebude v štádiu suchých chrastičiek. Až potom sa vydajte mimo domu. V lete by ste nemali dieťa po kiahňach vystavovať priamemu slnku, aby sa na mieste, kde boli chrastičky, neurobili biele fľaky. V štádiu neinfekčnosti môže krátke kúpanie pokožke prospieť, no odborníci jednoznačne uprednostňujú morskú vodu pred sladkou. Na bazén plný chlóru však radšej zabudnite.

Odborníci odporúčajú

Odborníci odporúčajú

Pri liečbe kiahní je dôležitá hygiena a starostlivosť o vyrážky, aby sa predišlo infekcii. Vyrážky sa nemajú natierať tekutým púdrom alebo inou masťou, ale len jemne dezinfikovať - napríklad krátkym kúpeľom v hypermangáne, ovsených vločkách alebo prášku do pečiva. Pacientovi sa tiež zvyknú podávať antihistaminiká proti svrbeniu.

Rokmi sa upravuje aj postup liečby. V minulosti bolo po celý čas zakázané kúpanie a sprchovanie sa. Teraz túto činnosť lekári neodporúčajú len v prvé dva dni. Sprchovanie nie je zakázane v prípade, že prebehne krátko, s teplou vodou a najmä bez mydla či akejkoľvek inej kozmetiky. Pokožku treba následne jemne vysušiť prikladaním uteráka (nie klasickým utieraním). Celý proces hojenia, kým vyrážka vyschne na chrastičku, trvá dva až tri týždne, no celá liečba asi mesiac i viac.

Dieťa by pre rýchlejšiu rekonvalescenciu malo piť veľa tekutín, konzumovať dostatok vitamínov a ľahkú, nedráždivú stravu, s vylúčením korením, cukru a soli. V neposlednom rade mu treba dopriať pokoj a oddych v izolácii.
Veľmi podstatné je nezanedbať pitný režim, predovšetkým v súvislosti s vysokými teplotami. Vďaka dostatku tekutín vyplaví detské telíčko vírus z tela ľahšie a následne bojuje už len s jeho dôsledkami. Dávajte piť deťom rôzne bylinné čaje, čistú vodu a ak máte doma odšťavovač, tak aj ovocné šťavy.
Samozrejmosťou je ostrihanie nechtov, aby sa drobci nemali čím škriabať. Musíte však naďalej dbať na to, aby mali ruky a nechty neustále čisté, aby si do pľuzgierikov nezaniesli infekciu.
Ani pri najväčšej snahe sa vám nepodarí dosiahnuť, aby dieťa nemalo žiadne jazvičky. Pri nepríjemnom pocite svrbenia sa môžu kedykoľvek poškriabať a strhnúť si tak chrastičku skôr. V lekárni dnes dostanete rôzne silikónové gély, ktoré sa používajú aj po operáciách. Potierajte nimi jazvy a tie sa zjemnia, ba dokonca môžu časom celkom zaniknúť.

Prevencia

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé, preto sa šíreniu nákazy v domácnosti alebo v kolektíve nedá úplne zabrániť. Základom prevencie je obmedzenie kontaktu s chorými, dôkladné dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny a umývanie rúk. Ochorenie patrí do skupiny vírusov herpesu, ktoré dlhodobo bezpríznakovo prežívajú v organizme a dlho po prekonaní infekcie dokážu vyvolať pásový opar, ktorý vás môže nepríjemne prekvapiť aj v dospelosti. Ak vaše dieťa kiahne ešte neprekonalo a vy si práve pásový opar liečite, môžete ich v najbližšej dobe očakávať aj u vás doma.

 

Ďalšie články k téme Ovčie kiahne nie sú katastrofa, no tieto pravidlá treba dodržať

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora