Otužujete svoje deti? Mierneho chladu sa rozhodne netreba báť

20. 9. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Otužovanie neznamená len príjem studených sprch. Posilňovanie zdravia vašich detí môže zahŕňať aj primerané oblečenie, dostatočný spánok či pravidelné vetranie miestností. Pozrite sa, ako začať a v ktorom veku je to vhodné.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Otužujete svoje deti? Mierneho chladu sa rozhodne netreba báť

Za otužovaním si netreba predstavovať len studené sprchy. Zdravie detí  môžete budovať aj vhodným oblečením, správnym spánkom alebo pravidelným vetraním.  Ako začať a v akom veku je to vhodné?

 

Spôsob, ako vašich potomkov obliekate, vediete k športu a pohybu v prírode, má zásadný vplyv na ich vzťah k vlastnému zdraviu. Odborníci na vedené otužovanie detí a mládeže sa zhodujú na tom, že postupné budovanie odolnosti voči nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia efektívne zlepšuje ich imunitný systém. Navyše, deti sú na kontakt so studenou vodou oveľa menej citlivé než my dospelí, pričom s ovlažovaním pomocou sprchy môžu začať už trojroční.

Kedy začať s otužovaním?

Malé deti ešte nemajú celkom vyvinutú termoreguláciu, teda schopnosť udržať si vnútornú teplotu. Otužovanie je pre ne veľmi vhodné, pretože si vyvinú lepšiu odolnosť voči chladu, ako aj bežným ochoreniam, ako je chrípka alebo nachladnutie.

So sprchovaním v studenej vode môžu začať už škôlkari, pričom vždy dávajte pozor na to, aby si nezamočili vlasy.

 

 

Ako správne dopĺňať vitamín D deťom?

Mladším deťom sa takéto cielené ochladzovanie neodporúča, no privykať na chlad si môžu prakticky od prvého roka života, a to formou spánku v chladných miestnostiach, pravidelným vetraním miestností, v ktorých sa hrajú a primeraným obliekaním.

 

Ako u detí začať s otužovaním?

V prvom rade si vždy vopred overte, že je dieťa stopercentne zdravé. S nácvikom otužovania nemusíte čakať na zimu, pokojne si začnite zvykať už počas letných mesiacov. S deťmi je vhodné otužovať sa hrou, napríklad chôdzou naboso alebo kúpaním sa v jazere či potoku.

Vitamín D pre správne vstrebávanie vápnika pre zdravie kostí

Môžete tiež  vyskúšať na záver sprchovania otočiť kohútik jemne doľava. Voda nemusí byť ľadová, na začiatok úplne stačí, aby mala o pár stupňov menej. Keď dieťa dosprchujete, utrite ho uterákom dosucha a trochu si spoločne zacvičte, poskáčte, prípadne si pobehajte na mieste. Nech si vyberiete akýkoľvek druh otužovania, nezabudnite na to, že kľúčom k úspechu je pravidelnosť.

 

Zdroje a dávkovanie

Pre udržanie pevného zdravia v záťažových obdobiach je potrebná včasná prevencia. Nenechávajte si preto nasadenie výživových doplnkov s obsahom vitamínu D na dobu, keď už sa nebudete cítiť úplne fit. Už 800 IU déčka denne výrazne znižuje pravdepodobnosť ochorenia sezónnou chrípkou. Ideálne je kombinovať ho s vitamínom C.

Vhodnou formou je vitamín D3, ktorý je pre naše telo prirodzený. Odporúča sa užívať večer s jedlom, ktoré obsahuje zdravé tuky, podporujúce jeho vstrebávanie. Vyšší príjem sa odporúča najmä starším ľuďom, deťom, tehotným a dojčiacim ženám.

Tým najmenším môžete podávať doplnok v podobe kvapiek, ktoré treba užívať v kombinácii s tukom (jogurt, mlieko, olej), aby z neho telo využilo maximum. U dojčiat a detí sa odporúča nakvapkať déčko na lyžicu mlieka, mliečnej kaše alebo na cumeľ, nie priamo do úst.

Na tieto pravidlá otužovania nezabúdajte

  • S otužovaním treba začať pomaly a postupne. Zvlášť u detí platí, že by malo prebiehať miernejšie a pozvoľnejšie, než u dospelých.
  • Najdôležitejšia súčasť otužovania je zmena v každodenných situáciách, ako je prílišné vrstvenie oblečenia, prekurovanie domácnosti, nevetranie či málo pohybu vonku.
  • Na začiatok úplne stačí, keď budete dieťa obliekať primerane k vonkajšej teplote. Toto pravidlo môžete aplikovať prakticky od narodenia.
  • Dieťa by nemalo otužovanie nijako stresovať. Premeňte ho na hru a spoločnú zábavu.
  • Aby ste podporili pozitívny vplyv otužovania na vašich potomkov, sledujte vlhkosť vzduchu a teplotu u vás doma. Tá by nemala presiahnuť 22 stupňov Celzia, pričom na spánok sa odporúča aj pár stupňov menej. 

Ďalšie články k téme Otužujete svoje deti? Mierneho chladu sa rozhodne netreba báť

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora