Odkedy môže dieťa spať na vankúši? Dajte pozor na správny čas

19. 2. 2024 · 3 minúty na prečítanie

Vankúš je pre nás bežným a pohodlným pomocníkom k lepšiemu spánku, ale pre bábätká môže predstavovať rôzne riziká. Dokedy by vaše dieťa na vankúši spať nemalo?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Odkedy môže dieťa spať na vankúši? Dajte pozor na správny čas

Spánok nie je len obdobím odpočinku, ale základným pilierom zdravého vývoja detí. Jednou z otázok, ktorá sa často vynorí pri téme spánku, je to, kedy je vhodné dať dieťaťu do postieľky vankúš. V tomto článku sa pozrieme na to, čo hovoria odborníci. Preberieme, ako vankúš ovplyvňuje spánok dieťaťa, aké riziká môže jeho príliš skoré používanie priniesť a ako vybrať ten najlepší vankúš pre rôzne vekové skupiny.

Prečo novorodencom nedávať do postieľky vankúš?

Hlavný dôvod tkvie v tom, ako sa vyvíja chrbtica bábätka. Chrbtica by mala byť počas spánku, ktorý pri novorodencoch zaberá väčšinu dňa, v prirodzenej polohe. Vankúšik by tak mohol dať chrbticu do zlej polohy a narušiť jej správny rast a vývoj. Ďalším silným dôvodom, prečo nedávať bábätku vankúš príliš skoro, je riziko zadusenia. Toto riziko je zvýšené najmä u bábätiek, ktoré spia na brušku, prípadne si počas spánku zakryjú tvár vankúšom, čo môže obmedziť prístup čerstvého vzduchu.  Dieťa do 6. mesiacov môže mať problém oslobodiť sa spod vankúša, či už leží na chrbte, na boku, alebo ak sa otočí na bruško. S používaním vankúšov v skorom veku je spojené aj nebezpečenstvo SIDS (syndrómu náhleho úmrtia dojčiat). Preto, aj keď sa vám môže zdať, že vankúš pridá na pohodlí vášho dieťaťa, dôvody pre bezpečnosť a zdravý vývoj hovoria jasne: s vankúšom radšej počkajte, kým to bude naozaj bezpečné.

Kedy je správny čas na vankúš?

V téme vankúšov pre malé deti panujú medzi pediatrami a neonatológmi rozdielne názory, pričom odporúčania sa pohybujú od 6 mesiacov až do 3 rokov. Všeobecne však riziko zadusenia klesá po 1. roku dieťaťa.

na obrázku dieťa leží v postielke

Ako vybrať vankúš pre dieťa?

Vankúš by mal byť plochý a pevný, aby podporoval správne držanie tela dieťaťa počas spánku a predchádzal deformácii chrbtice. Vyhnite sa vankúšom, ktoré sú príliš mäkké alebo vysoké, pretože môžu spôsobiť, že dieťa bude mať hlavu v nevhodnej polohe, čo môže viesť k narušeniu dýchacích ciest alebo k nesprávnemu držaniu tela. Dávajte prednosť hypoalergénnym materiálom, ktoré sú mäkké na dotyk, ale zároveň poskytujú potrebnú oporu. Dajte dieťaťu do postieľky len jeden vankúš a vyhýbajte sa voľným posteľným obliečkam a hračkám, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo udusenia. Aj pri použití správneho vankúša vždy pozorne sledujte svoje dieťa počas niekoľkých prvých nocí s vankúšom. Uistite sa, že nevykazuje žiadne známky ťažkostí s dýchaním alebo nepohodlia.

Existuje aj výnimka: Špeciálne vankúše pre najmenších

Hoci sa odporúča, aby vaše bábätko počas prvých rokov spalo bez vankúša, na trhu už existujú špeciálne navrhnuté vankúše pre najmenších. Vzhľadom na to, že bábätká trávia veľa času ležaním na chrbte, niektoré môžu trpieť plochou hlavičkou, známou ako plagiocefália.

malé dieťa spí na vyrezanom vankúši

Úložné, ortopedické vankúše, sú ale navrhnuté tak, aby chránili hlavičku novorodenca pred možnými deformáciami. Sú špeciálne tvarované – s priehlbinou na hlavičku, čo zabezpečuje, že hlava bábätka zostane v stabilnej polohe.

S vankúšom sa neunáhlite

V otázke spánku a bezpečnosti najmenších je dôležité postupovať uvážlivo a s láskou.  Počkajte s vankúšom dovtedy, kým nebudete presvedčení, že je to pre vaše dieťa bezpečné. A keď sa preň rozhodnete, dajte si záležať na výbere kvalitného vankúša, ktorý podporí nielen pohodlný spánok, ale aj zdravý vývoj detí.

Ďalšie články k téme Odkedy môže dieťa spať na vankúši? Dajte pozor na správny čas

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora