Odborníčka na výživu potvrdzuje: Toto do pohára nepatrí!

25. 5. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Všetci chceme pre naše deti to najlepšie. Tak prečo im nedopriať lákavý džús so slamkou či niečo farebné a bublavé, ako pijú „dospeláci“? Podľa MUDr. Béderovej je dôvodov viacero.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Odborníčka na výživu potvrdzuje: Toto do pohára nepatrí!

Pokiaľ dbáte na vyváženú výživu vášho dieťatka, iste viete, že aj samotný výber tekutín má veľký vplyv na jeho zdravie. Dovoľte mu ovocný džús či limonádu na spestrenie, na prvom mieste by však mala byť čistá pitná voda bez bubliniek. To platí rovnako pre dospelých, ako aj pre deti. Viete, čím vášmu drobcovi najlepšie pomôžete uhasiť smäd a čomu by ste sa mali radšej vyhýbať?

Aké je to správne množstvo?

Ak je dieťa výlučne dojčené, nemusíte sa o jeho pitný režim obávať, a to ani v horúcich letných dňoch. Prísun tekutín je u dojčaťa plne zabezpečený materským mliekom, ktoré obsahuje až 90 percent vody. Dôležité je, aby ste prijímali dostatok tekutín vy a aby sa dieťatko mohlo napiť kedykoľvek na požiadanie. Podobne je to aj v prípade, ak dieťatku podávate mliečnu výživu pre dojčatá. Tá sa pripravuje s prevarenou vodou, preto plnohodnotne zabezpečí potrebný prísun tekutín.

Ak ste vášmu drobcovi do jedálneho lístka pridali nemliečne príkrmy, ktoré sú hutnejšie, začnite mu spolu s nimi podávať aj vodu. Potreba príjmu tekutín sa prerátava na hmotnosť dieťatka:

  • u šesťmesačného je to približne 150 ml na kilogram hmotnosti,
  • u ročného 130 ml / kg a 2- až 4-ročné deti by mali prijať asi 80 - 120 ml / kg telesnej hmotnosti.
  • Ak je váš drobec už starší, mal by mať prístup k poháru s vodou, kedykoľvek sa mu zažiada.

V prípade, že si tekutiny nepýta sám, treba ho minimálne raz za hodinu ponúknuť – pocit smädu u detí býva väčšinou potlačený do úzadia, podobne ako u seniorov.

Všímajte si varovné signály

Pocit smädu je riadený z centra v mozgu. Často sa stáva, že v zápale hry sa váš drobec zabudne napiť. Smädné dieťa môže byť mrzuté a podráždené alebo naopak, príliš pokojné – tieto prvé varovania by ste rozhodne nemali prehliadnuť.

„Nedostatok tekutín sa prejavuje malátnosťou, nevoľnosťou, bolesťami hlavy a nesústredenosťou. V extrémnych situáciách sa tak zníži krvný tlak a zrýchli pulz, že dieťa náhle omdlie,“zdôrazňuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. z Poradne zdravia.

 

Ako sa prejavuje nedostatok tekutík u detí?

Aby ste takémuto stavu predišli, majte vždy po ruke fľašu s čistou vodou alebo nesladeným čajom a opakovane nápoj dieťaťu ponúkajte. Najmä v lete, kedy je teplota vzduchu vysoká, sa organizmus prehreje rýchlejšie. 

Myslite na to, že vyššia fyzická aktivita detí si vyžaduje aj vyšší prísun tekutín. Nechajte sa dieťa dosýta napiť, ale dbajte na to, aby si smäd skutočne uhasilo - nemalo by piť len preto, že tá jahodová malinovka je taká sladká...!

Skoro všetky priemyselne vyrábané ovocné nápoje sú prisladzované repným cukrom do výšky 8 až 12 %. Sladká chuť v nápojoch pritom nemá osviežujúce vlastnosti, naopak zvýrazňuje pocit smädu. Cukor môže byť príčinou vyššej kazivosti zubov a často i obezity.

Podávať sladké a sýtené nápoje deťom?

Farebné bubliny - áno či nie?

Vyhnúť sa sladkým a sýteným detským nápojom je takmer nemožné, striehnu doslova na každom rohu. Ak vášmu drobcovi výnimočne doprajete ochutenú limonádu, nijako mu tým neuškodíte. Určite by však nemala mať stále miesto v pitnom režime dieťaťa. Kofeínové nápoje by ste z detského pitného režimu mali vylúčiť úplne.  

Kalorická hodnota sladených kofeínových limonád je vysoká, jedna fľaša obsahuje v priemere 5 až 10 kociek cukru.

„Nápoje neovocného charakteru sú vyrábané z rôznych extraktov bylín s prísadou aromatických látok, syntetického kofeínu a farbiva. Prítomný kofeín stimuluje centrálny nervový systém a u detí sa pri vyššom príjme môže prejaviť búšením srdca a zvýšením tlaku,“ upozorňuje MUDr. Béderová. 

Kofeín môže tiež znížiť obsah vitamínov zo skupiny B a vápnika v krvi. „Prítomná kyselina fosforečná v kolových nápojoch nepriaznivo ovplyvňuje metabolizmus vápnika, blokuje a vytláča ho z metabolického procesu. Vápnik sa nedokáže zabudovať do kostného tkaniva, čo úzko súvisí s  rednutím kostí,“ dodáva odborníčka.

Najlepšia je čistá voda

Ak pochádza z kontrolovanej vodovodnej siete, niet sa čoho obávať. V prípade, že nemáte overený vodovodný kohútik po ruke, použite balenú dojčenskú vodu alebo stolovú pramenitú vodu. Dojčenská voda dieťaťu prospieva najmä zníženým podielom minerálnych látok, ktoré vo vysokom množstve detský organizmus zbytočne zaťažujú. Ani minerálne a sýtené vody nie sú pre deti vhodné.„Obsahujú vyšší podiel minerálov, ktoré pôsobia na obličky, kysličník uhličitý dráždi žalúdočnú sliznicu a bublinky tlačia na bránicu,“vysvetľuje A. Béderová.

Ak vaše dieťatko ešte nedovŕšilo jeden rok, nemali by ste mu podávať ani čaje, vrátane bylinkových. Obsahujú taníny a ďalšie aktívne látky, ktoré blokujú vstrebávanie minerálov, napríklad železa či vápnika. Špeciálne čajové zmesi, ktoré sú vhodné aj pre najmenších, dostanete kúpiť v lekárni. Vždy sa vopred poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ďalšie články k téme Odborníčka na výživu potvrdzuje: Toto do pohára nepatrí!

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora