Ako chrániť pokožku detí v zimnom období?

16. 12. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Na vonok mrzne, ale doma vládne teplo. Táto neustála zmena teplot je pre detskú pokožku veľkou výzvou. Preto je dôležité nezanedbávať používanie krémov, aj keď sa deťom často nechce.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako chrániť pokožku detí v zimnom období?

Vonku zima, vnútri horúco. Neustále striedanie teplôt dáva detskej pokožke poriadne zabrať. Nezabúdajte preto na krémovanie, hoci sa mu drobci často bránia.

Prechádzky na čerstvom vzduchu sú pri deťoch bežnou súčasťou dennému režimu, bez ohľadu na počasie. Drobcom sa v zime spí v kočíku mimoriadne dobre, tí starší si zase užívajú stavanie snehuliakov alebo športovanie v prírode. A hoci im do školy či škôlky nabalíte rukavice a ochranný krém, často prídu domov s červenými líčkami a vysušenou pokožkou, ktorá môže časom začať svrbieť. Viete, ako sa o ňu starať správne?

Čo dávať v zime deťom na tvár?

Pokiaľ je koža suchá a nemá dostatok lipidov, jej ochranná bariéra nefunguje tak, ako má. Následne v nej dochádza k nežiadúcim stratám vody (dehydratácii) a prieniku mikroorganizmov či alergénov.

Preto je dôležité dodávať citlivej detskej pokožke v zimnom období ochrannú vrstvu prostredníctvom krémov alebo mastí.

 

Sneh a mráz dá detskej pokožke poriadne zabrať

Do chladného počasia je nutné používať hutnejšie krémy, ktoré sú na to vyslovene určené. Môžu byť označené ako „cold cream“ alebo „winter cream“ a obsahujú prospešné látky, ako je včelí vosk, termálna voda, bambucké maslo, vitamín E, nechtík lekársky alebo panthenol.

Ak chcete detskej pokožke účinne pomôcť, nakrémujte ju pred každým odchodom von, pokojne aj dvakrát za deň. Ochranný krém je síce hutnejší a ťažšie sa rozotiera, keď však z krémovania urobíte každodenný rituál, dieťa si naň napriek počiatočným protestom rýchlo zvykne. Pokiaľ sa chystáte s drobcom na hory, nezabudnite na ochranu detskej pokožky pred UV lúčmi a na tvár pokojne použite aj detský opaľovací krém.

Ruky a pery si v zime vyžadujú väčšiu starostlivosť

Zamerané na pery a ruky

Okrem tváre dostávajú v zime najviac zabrať pery. Práve tie sú najsuchšou časťou tváre. Pôsobením chladu a vetra veľmi rýchlo vysychajú a následne bolestivo praskajú, prípadne sa na nich tvoria drobné šupinky či dokonca ranky, cez ktoré môže do tela preniknúť infekcia.

Pery neviete chrániť oblečením, preto im venujte extra pozornosť a používajte ochranné tyčinky alebo masti.

 

Zdravie detskej pokožky podporte aj vhodným oblečením. Vyhýbajte sa príliš tesným kúskom, ktoré majú za následok nedostatočné prekrvenie tela a hoci je dieťa oblečené dostatočne, môže mať v dôsledku obmedzeného prietoku krvi studené ručičky. Na tie nezabúdajte ani pri krémovaní a pre istotu majte vždy po ruke nepremokavé rukavice.

Správna starostlivosť začína už v kúpeľni

Voda môže pokožku ešte viac vysušovať, preto by ste to s hygienou malých detí nemali príliš preháňať. Počas bežného dňa postačí krátka sprcha, kúpanie si nechajte napríklad ako nedeľný večerný rituál jedenkrát do týždňa.

Ochrannú bariéru detskej kože narúša aj používanie nevhodnej čistiacej kozmetiky s obsahom alkoholu, parfumácie či mydla. Stavte na prípravky, ktoré pleť udržia hydratovanú počas celého dňa, napríklad vďaka obsahu oleja a iných výživných látok.

Po umytí je dôležité ošetriť pokožku čo najrýchlejšie hydratačným krémom, určeným pre deti. Takto sa časť vody uzamkne dovnútra kože a krém zároveň prenikne hlbšie, čím jej poskytne ochranu po dlhší čas.

Pokožku pri utieraní nikdy nešúchajte – stačí, keď jemne priložíte uterák a ponecháte na nej zopár kvapiek, ktoré takisto pomôžu preniknúť ochranným látkam z krému tam, kde je to potrebné.

Malým atopikom v zime venujte zvýšenú pozornosť

Ak vaše dieťa trpí suchou a svrbivou pokožkou, všímajte si nielen zloženie a kvalitu hydratačných krémov, ktoré doma používate, ale tiež materiály, ktoré si oblieka a stravu, ktorú denne konzumuje.

Atopický ekzém sa zvykne zhoršovať práve v zime, kedy je pokožka vystavená častým zmenám počasia a vlhkosti vzduchu. Na jej stav rovnako vplývajú rôzne ochorenia či dokonca prerezávanie zúbkov u tých najmenších.

 

Zimná starostlivosť o detskú pokožku začína už počas kúpeľa

Atopický ekzém sa zvyčajne objaví na tvári a v hlave, v neskoršom veku sú typické ložiská na krku, zápästiach a v kolenných alebo lakťových jamkách. Dobrou správou je, že detský ekzém sa väčšinou úplne vylieči, treba mu však venovať náležitú starostlivosť.

Okrem krémovania po každom kúpeli alebo sprche je tiež nevyhnutné chrániť atopickú kožu pred pobytom vonku, a to dôkladným nakrémovaním minimálne 20 minút pred odchodom z domu či bytu.

Pokiaľ si to stav pokožky vyžaduje, dodávajte jej hydratáciu aj niekoľkokrát denne. Sledujte tiež, či dieťa pije dostatok tekutín, aby ste predchádzali hydratácii zvnútra. Viac informácií môžete získať z nasledujúceho článku.

Ďalšie články k téme Ako chrániť pokožku detí v zimnom období?

  • Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

    Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

    · 4 minúty na prečítanie
    Objavil sa vám na tvári nepríjemný výsev? Je možné, že ide o atopický ekzém. Prečítajte si otázky, s ktorými sa špecialistka na dermoporadenstvo, Veronika Blahová, stretáva často.
  • Čo musíte vedieť o atopickom lete

    Čo musíte vedieť o atopickom lete

    · 3 minúty na prečítanie
    Boj so suchou, svrbiacou pokožkou stojí pacientov s atopickým ekzémom veľa síl a energie. Máme pre vás 5 spoľahlivých rád, vďaka ktorým si môžete bez obáv pobaliť kufre!
  • Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

    Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak vaše dieťa trápi ekzém, každý deň zvádzate boj s mnohými nástrahami. Poradíme vám, ako budú spokojní vaši najmilší aj ich pokožka.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora