Nádcha

25. 5. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Viete, čo znamená pre deti upchatý nos? Kedy ísť s nádchou k lekárovi a aké sú možnosti liečby? Či, ako je to naozaj s tou "slanou vodou"?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Nádcha

Nádcha je zápal sliznice nosohltana, ktorý je charakteristický opuchom, zvýšeným výtokom, svrbením alebo pálením nosa. Zdurená sliznica navodzuje pocit upchatého nosa. Na správnu liečbu je veľmi dôležité rozlíšiť nealergickú a alergickú nádchu. Podľa tohto určenia zvolíme vhodné liečivé prípravky či zdravotnícke pomôcky.

PREVENCIA INFEKČNEJ NÁDCHY

Predovšetkým u dojčiat a batoliat treba zabrániť styku s chorými ľuďmi.

● Pravidelné vetranie miestností by malo byť samozrejmosťou.

● Správna výživa, obliekanie detí a pohyb na čerstvom vzduchu môžu mať zásadný vplyv na predchádzanie chorôb.

●  Izolácia chorého dieťaťa zabraňuje prenosu z jedného dieťaťa na druhé.

 

AKÚTNA (NEALERGICKÁ) NÁDCHA

Infekčná nádcha je jedným z najčastejších ochorení v detskom veku a počas roka sa môže aj niekoľkokrát opakovať, keďže imunita po prekonanej infekcii je len krátkodobá. Hlavným pôvodcom ochorenia sú rinovírusy, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašľaním) a ešte ľahšie priamym kontaktom pri podávaní rúk, dotýkaní sa hračiek, kľučiek a podobne. Dieťa nakazené vírusom je schopné prenášať ho ešte skôr, ako sa prejavia prvé príznaky.

ALERGICKÁ NÁDCHA

Je to reakcia organizmu na nejaký dráždivý podnet - alergén (napríklad peľ, prach a podobne). Zvykne mať podobné príznaky ako infekčná nádcha, no telesná teplota nie je zvýšená.

 

ČO ZNAMENÁ PRE DETI UPCHATÝ NOS ?

Deti nemajú úplne vyvinutý imunitný systém a vedľajšie nosné dutiny. Hrozí im viac ako u dospelých riziko zápalu v okolí nosa, hrtanu, uší a priedušiek. S upchatým nosom priamo súvisia nielen ťažkosti s dýchaním, ale aj s kŕmením a spaním. Väčšina detí je značne nespokojná. U oslabených detí sa môže vyskytnúť druhotná bakteriálna infekcia. Malé deti nevedia smrkať a majú v nose vývojové zúženiny, a teda aj horšiu priechodnosť nosa. Deti väčšinou nevedia dýchať ústami až do batoľacieho veku, keď sa objavia prvé zúbky. Dýchacie cesty treba uvoľniť vždy pred dojčením, inak dieťa nemôže dobre sať.

ČO MÔŽETE UROBIŤ SAMI ?         

Dopĺňajte dieťaťu tekutiny.

●Dieťaťu môžete aplikovať do nosa roztok morskej vody. Roztok pomáha udržiavať čistiacu schopnosť nosnej sliznice, a tým zaistiť ochranu pred infekciou.

●Ak nedokážete spriechodniť nos čistením nosa, aplikáciou morskej vody alebo nosnými kvapkami, môžete použiť nosovú odsávačku. Pamätajte si však, že na časté odsávanie reaguje sliznica nosa zdurením a následným zvýšením tvorby hlienu. Každé použitie nosovej odsávačky preto starostlivo zvážte.

● Doprajte dieťaťu dostatok spánku. Pri spánku dajte hlavičku dieťaťa do zvýšenej polohy.

● Doma veľa vetrajte a používajte odparovače na zvlhčenie vzduchu či čističky vzduchu.

● Dohliadnite, aby sa dieťa poriadne vysmrkalo. Menším deťom, ktoré smrkať nevedia, čistite nos fyziologickým roztokom.

● Pri nádche alergického pôvodu dodržiavajte režim alergika a chráňte dieťa pred stykom s alergénmi - prach, pele, roztoče a podobne.

 

MOŽNÁ LIEČBA NÁDCHY

Aj keď momentálne nie sú k dispozícii lieky, ktoré by pôsobili priamo na príčinu nádchy, v lekárňach je dostatočný výber prípravkov, ktoré sú zamerané na zmiernenie jej príznakov.

V prípade výrazných príznakov a ťažkostí sa dajú na krátky čas použiť prípravky s obsahom liečiva (lokálnych dekongestív - napríklad fenylefrín, oxymetazolín, xylometazolín, nafazolín), ktoré spôsobujú zmiernenie opuchu nosovej sliznice a zníženie výtoku z nosa. Zároveň rozširujú ústie prínosových dutín, čím odstraňujú nepríjemný pocit upchatia.

Pre dané lieky je typický rýchly nástup účinku a zmiernenie ťažkostí. Hlavným rozhodovacím kritériom pri výbere správneho lieku je predovšetkým vek pacienta, pričom sú k dispozícii lieky pre dojčatá, mladšie a staršie deti. Pri alergickom pôvode nádchy tieto lieky nie sú vhodné, pretože je potrebná dlhodobá liečba.

Kvapky alebo spreje vo všeobecnosti možno aplikovať viackrát denne (podľa príbalového letáka) a ich účinok trvá niekoľko hodín. Veľmi dôležité je ešte raz pripomenúť, že ich použitie sa odporúča len krátkodobo (zvyčajne maximálne 5 až 7 dní), nasledovať musí minimálne rovnako dlhá pauza. Pri dlhodobom používaní môžu viesť k paradoxnému zhoršeniu príznakov nádchy a dýchania cez nos.

 

AKO JE TO S TOU „SLANOU VODOU“?

Výplach nosa morskou vodou je známy už od staroveku. V posledných desaťročiach zaznamenáva táto forma liečby rapídny nárast. Soľné roztoky majú klinicky overené účinky, pričom s výnimkou hypertonických roztokov sú vhodné aj na dlhodobé používanie. Používanie izotonických roztokov zlepšuje hygienu nosovej dutiny a napomáha odstraňovať hlien a nečistoty (baktérie, vírusy, nečistoty ovzdušia). Možno ich aplikovať už od narodenia. Aplikácia hypertonickej morskej vody vedie k uvoľneniu horných dýchacích ciest a zníženiu opuchu slizníc.

 

KEDY ÍSŤ K LEKÁROVI?

Ak má dieťa horúčku nad 38°C.

● Ak má dieťa bolesti hlavy alebo na tvári.

● Ak má dieťa hnisavú nádchu.

● Ak má dieťa nádchu trvajúcu dlhší čas.

 

Ďalšie články k téme Nádcha

  • Bolesť

    Bolesť

    · 3 minúty na prečítanie
    Bolesť je nepríjemný pocit, ktorým vysiela náš organizmus varovný signál pred možným rizikom. Sprevádza mnohé ochorenia a v niektorých prípadoch upozorňuje na chorobu.
  • Kašeľ

    Kašeľ

    · 2 minúty na prečítanie
    Kašeľ je obranný reflex organizmu. Pomáha odstrániť z dýchacích ciest všetko, čo ich dráždi alebo blokuje.
  • Ako dlho platí lekársky predpis?

    Ako dlho platí lekársky predpis?

    · 3 minúty na prečítanie
    Lekársky predpis vystavený lekárom má obmedzenú platnosť. Ako dlho platí a od čoho to závisí?
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora