Začína vaše bábätko loziť? Tieto veci doma okamžite zabezpečte

11. 4. 2022 · 5 minút na prečítanie

Lekárske prostriedky a čistiace látky, ktoré sú voľne dostupné v domácnosti, môžu predstavovať značné riziko pre malé deti. Je dôležité venovať pozornosť nielen týmto látkam, ale aj nechráneným rohom a elektrickým zásuvkám, ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu pre bezpečnosť najmenších členov domácnosti.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Začína vaše bábätko loziť? Tieto veci doma okamžite zabezpečte

Voľne dostupné lieky a čistiace prostriedky v domácnosti môžu byť pre malé dieťa veľmi nebezpečné. Pozor by ste mali dávať aj na nechránené rohy či elektrické zásuvky.

Odkedy vaše dieťa začalo loziť, niet miesta, ktoré by sa nestalo centrom jeho záujmu. Hoci sa snažíte drobca na jeho výletoch sprevádzať, niekedy stačí sekunda, aby sa dostal k veciam, ktoré môžu byť pre neho nebezpečné. Podľa štatistík Národného portálu zdravia sa takmer polovica vážnych detských úrazov, vrátane otráv liekmi a čistiacimi prostriedkami, stáva v domácnosti. Viete, načo si treba dať pozor?

Nepatria do detských rúk

Elektronické hračky, autíčka na diaľkové ovládanie, nástenné hodiny, kalkulačky či diaľkové ovládače od televízora – všade sa nachádzajú batérie, ktoré môžu deti poľahky prehltnúť. Ide o mimoriadne nebezpečnú situáciu, pri ktorej okrem trvalého poškodenia zdravia hrozí až smrť.

Podľa portálu touchit.sk sa kontaktom si slinami a vodou vytvorí elektrický výboj, ktorý poškodí pažerák a žalúdok. Batérie tiež obsahujú nebezpečné látky, ako je napríklad hydroxid draselný alebo jedovaté lítium. Problematické je preto okrem prehltnutia bateriek aj ich oblízanie, najmä v prípade, že sú baterky vytečené alebo poškodené.

 

Baterky sú pre deti obzvlášť nebezpečné, najmä tie gombíkové

Hračky, ktoré obsahujú baterky, nenechávajte v blízkosti teplotného zdroja a pravidelne ich kontrolujte. Malým deťom vyberajte pohyblivé a zvukové hračky s bezpečnostným uzavretím bateriek tak, aby k nim nemali prístup. Baterky nenechávajte voľne ležať v domácnosti a po použití ich odovzdajte do špeciálneho zberu, kam na rozdiel od bežného komunálneho odpadu patria.

Hráva sa vaše dieťa s magnetkami? V tom prípade by ste ho s nimi nemali nechávať bez dozoru. Veselé skladačky na chladničke dokážu deti výborne zamestnať, no môžu im spôsobiť nemalé zdravotné problémy. 

Ak dieťa magnet prehltne, hrozí mu infekcia alebo  dokonca odumretie čriev, keď sa dva magnety vo vnútri čreva spoja a stlačia ho tak, že nedochádza k jeho prekrveniu.

Otravy v domácnosti

Medzi bežné nehody v domácnosti patria otravy liekmi a chemikáliami. Odborníci sa zhodujú, že najlepším spôsobom, ako deti ochrániť, je prevencia. Preto by ste ich mali skladovať na bezpečnom mieste, ku ktorému deti nemajú prístup.

Medzi najlákavejšie nástrahy patria kapsuly do umývačky, guličky do toalety, ale aj farebné pracie prášky. Na skrinky, v ktorých prípravky skladujte, môžete umiestniť bezpečnostné poistky, vďaka ktorým sa pre detské ruky stanú nedobytnými pevnosťami. Prázdne obaly neskladujte na voľne dostupných miestach a dieťaťu neustále vysvetľujte, prečo mu pri manipulácii s takýmito predmetmi hrozí nebezpečenstvo.

V slovenských nemocniciach ročne skončí viac ako 2000 slovenských detí pre akútnu otravu. K väčšine dochádza v domácom prostredí, kde sú lieky nesprávne uložené, prípadne rodičia podajú dieťaťu nesprávnu dávku. Vo všeobecnosti platí, že miesto s liečivami by malo byť zabezpečené zámkom alebo poistkou. Toto pravidlo platí aj u starších detí, vrátane tínedžerov, ktorí neraz vezmú liek bez vedomia dospelých a problém je na svete. Viac informácií nájdete tu.

Zábrana na schody je veľkým pomocníkom v domácnosti s bábätkom

Pozor na úrazy

V rámci prevencie úrazov detí je dôležité opäť spomenúť veľkú rolu preventívnych opatrení. V prvom rade zabezpečte, aby vaše dieťa nemalo doma prístup k otvorenému oknu, zabezpečte ostré hrany nábytku, pripevnite televízor a ťažké kusy nábytku ku stene a elektrické zásuvky zakryte ochrannými krytmi. Nebezpečné môžu byť aj izbové rastliny či rôzne ostré alebo sklené predmety.

  • Ostré rohy patria medzi najčastejšie príčiny detských sĺz. Chrániče rohov dokážu efektívne zmierniť náraz detskej hlavičky i celého tela do rohu stola a v konečnom dôsledku ochránia aj váš nábytok pred následkami detských hier.
  • Elektrické zásuvky deti často hypnotizujú natoľko, že napriek viacerým zákazom neodolajú pokušeniu niečo do nich strčiť – či už sú to prsty, drobné predmety alebo dokonca jazyk. 

Do nevyužitých zásuviek vložte ochranu a tie viditeľné skúste schovať za nábytok. Nenechávajte v nich zapojené drobné elektrospotrebiče, káble ani nabíjačky, ktoré by mohli deti ťahať alebo dávať do úst.

  • Pokiaľ máte v dome schodisko, zabezpečte ho tak, aby sa tam vaše dieťa nedostalo. V ponuke obchodov nájdete mnoho druhov zábran, ktoré viete umiestniť na vrch i spodok schodov. Ďalší problém nastáva, keď drobec dosiahne na kľučku a začne to náležite využívať. Vonkajšie dvere či vchod na balkón radšej zamykajte, výbornou pomôckou je tiež ochrana proti privretiu prstov do dverí, ktorá funguje ako nárazník.

Prvá pomoc pri úraze a otrave

  • Pri otrave liekmi dôkladne odstráňte zvyšky tabliet z úst a vypláchnite ich.
  • Zachovajte pokoj a skúste čo najskôr zistiť látku, ktorú dieťa prehltlo. Na každom obale výrobca uvádza presný postup, ako postupovať, čo treba neskôr povedať aj lekárovi.
  • V prípade otravy čistiacimi prostriedkami alebo chemikáliami nevyvolávajte vracanie, ak tak nenariadil lekár a čo najskôr odvezte dieťa do nemocnice.
  • Ak bola zasiahnutá koža alebo oči, vyplachujte postihnuté miesto vlažnou vodou minimálne 15 minút a volajte 155 alebo 112.
  • Obrátiť sa môžete aj na Národné toxikologické informačné centrum (0911 166 066 alebo 02/54 77 41 66).
  • Pri ošetrovaní reznej rany a odrenín použite jednorazové rukavice. Ranu očistite prúdom tečúcej vody alebo pomocou sterilnej gázy bez alkoholu.
  • Lekárske ošetrenie je potrebné vtedy, ak nie je možné zastaviť krvácanie, ak je v rane cudzie teleso a ak hrozí riziko infekcie napríklad pri uhryznutí zvieraťom alebo poranení znečisteným predmetom.
  • Pokiaľ je dieťa po úraze v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy na boku, pravidelne kontrolujte dýchanie, vedomie a pulz.
  • Ak spozorujete absenciu dýchania, poskytnite mu prvú pomoc vo forme umelého dýchania (po 30 stlačeniach nasledujú 2 záchranné vdychy) a volajte záchranku.

Ďalšie články k téme Začína vaše bábätko loziť? Tieto veci doma okamžite zabezpečte

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora