Alergie u detí: Ako sa na ne pripraviť s príchodom jari?

12. 4. 2023 · 5 minút na prečítanie

S príchodom oteplenia opäť čelíme aj alergiám, ktoré znepríjemňujú životy našich detí. Ako im môžeme uľahčiť život s alergiou, a aké kroky nepodceniť?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Alergie u detí: Ako sa na ne pripraviť s príchodom jari?

Jarné obdobie prináša rad krásnych prírodných zázrakov, ktoré všetci po zime tak túžobne očakávame. Avšak pre mnohé deti a ich rodiny môže príchod jari znamenať aj začiatok boja s nepríjemnými alergickými príznakmi, ktoré dokážu značne ovplyvniť ich každodenný život. V tomto článku vám preto ponúkneme ucelený pohľad na alergie u detí, praktické tipy na predchádzanie alergickým reakciám a informácie o liekoch, ktoré vám umožnia udržať alergie pod kontrolou.

Čo sú alergie a ako sa prejavujú?

Alergia je odpoveď imunitného systému na cudziu látku (alergén) tvorbou protilátok v organizme. Najčastejšími alergénmi sú napríklad: peľ, zvieracia srsť, včelí jed, dráždivé látky z prostredia ako sú prach, roztoče, plesne, slnečné žiarenie, ale môže ísť aj o niektoré druhy potravín.

Ako sa prejavuje alergia?

Imunitný systém vytvára odpoveď organizmu na alergén, čo sa môže prejaviť napríklad zápalom dýchacích ciest, kože, tráviaceho systému. Keďže každý organizmus je jedinečný, aj závažnosť alergií je rôzna. Môže sa teda prejaviť ako mierne podráždenie, silnejší zápal alebo až ako život ohrozujúca anafylaktická reakcia. Prejavy alergií sa líšia v závislosti od toho, na čo je dieťa alergické a ako veľmi a ako dlho  bolo s daným alergénom v kontakte. Môže sa jednať o výtok z nosa, opuchnuté, zablokované dýchacie cesty v prípade dlhšieho vystavenia alergénu napríklad prachu. No môže sa to prejaviť aj svrbením tela, zvracaním a hnačkami v prípade, že dieťa zjedlo niečo, na čo je alergické.  Ďalšie príznaky môžu byť svrbenie, pálenie a začervenanie očí, kýchanie či kašľanie.

Ako rozpoznať alergie u detí?

Odhaliť alergiu u detí môže byť ťažké, pretože mierne príznaky sa môžu prehliadnuť alebo  zameniť za prechladnutia, ktorými deti často trpia. Preto je potrebné dieťa pozorne sledovať a spozornieť pri vyššie uvedených príznakoch, ktoré môžu poukazovať na alergiu. Ak máte pocit, že príznaky netrvajú len kratšiu dobu ako je to pri prechladnutí, ale pretrvávajú počas celého jarného obdobia, vždy je najlepšie poradiť sa s lekárom, aby situáciu zhodnotil a usmernil vás správnym smerom. Liečba alergií pomáha zmierniť jej príznaky, no vo väčšine prípadov sa alergie nedajú vyliečiť. Liečba závisí od alergénu, na ktorý dieťa reaguje. Najdôležitejšie je preto znížiť kontakt dieťaťa s alergénom, až následne sa môžu začať podávať lieky, uvádza PharmDr. Lucia Eliasová, farmaceutka z lekárne Dr. Max.

Ako dieťaťu uľahčiť život s alergiou?

Prvým krokom je identifikovať, na ktoré alergény dieťa reaguje. To môže uskutočniť lekár alebo alergológ, ktorý na základe testov určí, čomu by sa malo dieťa vyhýbať. Po identifikácii alergénov je dôležité upraviť prostredie tak, aby sa minimalizovalo vystavenie dieťaťa týmto látkam.

Medzi preventívne opatrenia patria napríklad:

Pravidelné upratovanie
Prach, roztoče, zvieracia srsť či peľ tieto najčastejšie alergény môžu u vášho dieťaťa vyvolať alergické reakcie. Pravidelne preto čistite domácnosť vysávačom s HEPA filtrom a utierajte prach vlhkými handričkami. Pomôže to odstrániť alergény a znížiť ich koncentráciu vo vzduchu. Taktiež často perte posteľnú bielizeň svojich detí pomôže to odstrániť všetky alergény nahromadené na posteľnej bielizni. Zároveň používajte hypoalergénne posteľné obliečky, aby ste minimalizovali kontakt s alergénmi.

Ak má vaše dieťa alergiu, podniknite preventívne kroky, ktoré mu pomôžu zmierniť príznaky.

Nevetrajte príliš často
Keď je vrchol peľovej sezóny, majte zatvorené okná zabránite tak prenikaniu alergénov do vášho domova.

Zvážte výmenu kobercov za drevené podlahy alebo dlaždice
Odstránenie kobercov znižuje množstvo nahromadeného prachu a peľu v prostredí.

Udržujte suchší vzduch
Vlhkosť priťahuje alergény a plesne, preto sa snažte udržiavať v domácnosti suchší vzduch, najmä v miestnostiach, kde vaše dieťatko trávi veľa času. Prípadne investujte do odvlhčovača vzduchu, aby ste udržali vlhkosť okolo 30-50 %.

Aké lieky sa na alergiu najčastejšie predpisujú?

V prípade, že už dieťa trpí alergiou, je dôležité poznať správne lieky, ktoré pomôžu zmierniť alebo odstrániť príznaky.  Najčastejšie sa predpisujú nasledujúce lieky:

Antihistaminiká
Tieto lieky blokujú účinky histamínu, ktorý je zodpovedný za mnohé alergické príznaky. Antihistaminiká môžu byť v podobe sirupov, tabliet sprejov do nosa, očných kvapiek alebo krémov. Dávajte však pozor na sedatívne účinky niektorých antihistaminík, ktoré môžu spôsobiť ospalosť u dieťaťa. Antihistaminikum zvyčajne dokáže pomerne rýchlo pomôcť s príznakmi. Pri menších reakciách, ako je senná nádcha, sa môže antihistaminikum užívať perorálne raz denne.

Kortikosteroidy
Sú to protizápalové lieky, ktoré znižujú opuchy a začervenanie spojené s alergiami. Môžu byť podávané vo forme sprejov do nosa, mastí, krémov na kožu, očných kvapiek alebo inhalátorov. Pri závažnejších príznakoch sa môže predpísať inhalačný kortikosteroid na denné užívanie alebo sa môže odporučiť kombinácia antihistaminika a kortikosteroidu. V niektorých prípadoch sa môžu predpísať aj krátkodobé perorálne kortikosteroidy. 

Imunoterapia
Pre tých, pri ktorých nezaberá liečba antihistaminikami a kortikosteroidmi existuje imunoterapia, kedy je počas niekoľkých rokov rokov podávané do tela malé množstvo alergénu s cieľom zvyknúť si na daný alergén. 

Následne, pri kontakte s týmto alergénom telo nereaguje agresívnou reakciou. Podáva sa buď injekčne, alebo ako kvapky pod jazyk.

Lekár vášmu dieťaťu spraví testy na rôzne druhy alergií, podľa čoho budete presne vedieť, na čo si dať väčší pozor.

Stav vždy konzultujte s lekárom

Pravidelné návštevy lekára nič nenahradí. Ide o dôležitý krok najmä v jarných mesiacoch, keď alergény vrcholia. Lekár vám pomôže nielen identifikovať konkrétne alergie vášho dieťaťa, ale aj vám správne poradí, aké lieky sú vhodné a aké preventívne opatrenia je potrebné aplikovať. S trochou vedomostí a úsilia môžete svojmu dieťaťu pomôcť užiť si jar bez nepríjemných pocitov alergií.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Alergie u detí: Ako sa na ne pripraviť s príchodom jari?

  • 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že alergia na slnko môže nadobudnúť mnoho podôb? S narastajúcim počtom ľudí si čoraz viac všímame, že po dlhšom pobyte na slnku môžu mať pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?
  • Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    · 6 minút na prečítanie
    Bodnutie hmyzom väčšinou nebýva nebezpečné, avšak v prípade ôs, včiel, či sršňov môže ísť aj o život. To v prípade, ak ste alergickí na ich jed.
  • Peľová sezóna už klope na dvere, čo mnohé ženy už pocítili na svojej tvári. Zaujíma vás, ako mať krásnu a zdravú pleť aj cez alergickú sezónu? Poradíme vám!
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora