Ako na výlet do prírody s malým alergikom?

10. 6. 2021 · 5 minút na prečítanie

Aj keď sa tešíme na prebúdzajúcu sa prírodu, pre alergikov sa začína náročné obdobie. Deti s alergiami majú obzvlášť ťažké, keďže sa nemôžu hrať vonku tak, ako ich kamaráti. Ako im môžeme pomôcť?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako na výlet do prírody s malým alergikom?

Hoci  sa na rozkvitnutú prírodu všetci tešíme, alergikom začína náročné obdobie.  Výnimočne ťažké je to pre deti, ktoré sa nemôžu hrať vonku tak, ako ich kamaráti.  Ako im pomôcť?

Okrem spievajúcich vtáčikov a teplých slnečných lúčov, prichádzajú ruka v ruke s rozkvitnutými lúkami aj každoročné alergie. Niekedy ich zvládame lepšie, inokedy dávajú nášmu telu poriadne zabrať. Svrbiace oči, neustále smrkanie a kýchanie veru nie sú ničím príjemným. O to viac v prípade, že trápia našich najmenších. U detí sa alergie objavujú kedykoľvek a rovnako rýchlo môžu aj zmiznúť. Zdravotným komplikáciám sa dokážete vyhnúť úpravou stravy, dodržiavaním režimových opatrení či alergológom stanovenej liečby.

Je to alergia?

Jej príznaky sa často zamieňajú s klasickou únavou, prípadne s chrípkou alebo prechladnutím. Dieťa môže byť unavené až apatické, prípadne sa sťažuje na bolesť hlavy. Častým príznakom je kýchanie, spojené s výtokom z nosa, ale  tiež dráždivý kašeľ, opuch a začervenanie pokožky, očí alebo  celej tváre. Ničím výnimočným nie je ani zvýšená teplota.

Aktuálnu situáciu ohľadom množstva alergénov vo vašom okolí prináša peľové spravodajstvo. Návštevu lekára je dobré si načasovať tak, aby ste s vhodnou liečbou začali ešte pred hlavnou sezónou vášho alergénu a pred vypuknutím spomínaných symptómov. Alergiu treba vnímať ako celistvú reakciu organizmu, ktorá môže postupne prechádzať do ekzému, astmy alebo potravinovej intolerancie. Až 40 % populácie má sklony k získaniu alergie počas života.

Sledujte predpoveď počasia aj detský jedálniček

Množstvo peľu v ovzduší závisí od denného obdobia či aktuálneho počasia. Dážď, slnečné počasie alebo vietor významne ovplyvnia možnosti vonkajších aktivít malého alergika. Práve suché veterné počasie spôsobuje najväčšie problémy. Pokiaľ u vášho dieťaťa pozorujete alergické reakcie alebo je už liečeným pacientom, okrem predpovede počasia musíte sledovať aj peľové správy a prispôsobovať jeho denný program aktuálnemu stavu ovzdušia.

 

Pokiaľ u vášho dieťaťa pozorujete alergické reakcie alebo je už liečeným pacientom, okrem predpovede počasia musíte sledovať aj peľové správy a prispôsobovať jeho denný program aktuálnemu stavu ovzdušia.

Upraviť by ste mali aj detský jedálniček. V období, kedy sa alergik pasuje s najsilnejšími príznakmi, nie je vhodná konzumácia niektorých druhov potravín, ktoré spadajú do zoznamu skrížených alergénov. Presný zoznam potravín, ktoré je u vášho dieťaťa potrebné počas alergickej sezóny vynechať, vám najlepšie vysvetlí odborný lekár.

Alergické reakcie môže vyvolať aj aviváž, čistiace prostriedky, parfum alebo detský šampón, najmä ak obsahuje výťažky z brezy, harmančeka alebo levandule. To, čo vášho drobca počas zimy nedráždilo, mu teraz môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.

Alergici a výlety do prírody

Je celkom prirodzené, že nás to „ťahá“ tráviť viac času vonku. Deti sa chcú bicyklovať, korčuľovať alebo len tak sa hrať v záhradke či v parku. V prípade, že sú alergici, poraďte sa vopred s odborníkom. Niet dôvodu, prečo by mali sedieť doma, pokiaľ dodržíte niekoľko pravidiel. 

Ideálne je chodiť von skoro ráno alebo až podvečer, prípadne tesne po búrke, kedy je vo vzduchu najmenej peľu. Na bicykli je vhodné chrániť si dýchacie cesty rúškom.

Pri ceste autom nevetrajte cez otvorené okná, radšej investujte do kvalitným peľových filtrov a pravidelne čistite klimatizáciu. Aj tú domácu. 

Ďalšou dôležitou zásadou je vyhýbať sa priamemu kontaktu s alergénmi. Zrejme tušíte, že botanická záhrada či lúka plná poľných kvetov nebude to pravé orechové.

 

Ak sa vaše dieťa predsa len v takomto prostredí ocitne, dbajte na to, aby ste ho bezprostredne po príchode domov vyzliekli z vrchného odevu a dôkladne očistili ruky, tvár i vlasy od peľov. Ideálne je ísť rovno do sprchy.

Počas pobytu vonku by si malo dieťa chrániť oči slnečnými okuliarmi a vždy mať so sebou zodpovednú osobu, ktorá vie o jeho alergii.

Nepríjemná reakcia môže nastať aj po kontakte kože s trávou alebo zvieratami, preto buďte pripravení a majte v lekárničke masť alebo kvapky, ktoré svrbenie a opuch spoľahlivo zastavia.

Na toto si dajte pozor

Pobyt vonku počas slnečného alebo veterného dňa a v dobe tesne pred búrkou. V takomto počasí sa vo vzduchu pohybuje najviac alergénov, ktoré môžu osobe citlivej na niektoré z nich spôsobovať prudké zhoršenie zdravotného stavu. Liečba má síce za úlohu prehnané imunitné reakcie tlmiť, no pokiaľ bude provokácia prisilná, môžu sa dostaviť náhle komplikácie, ako je kýchanie, dusenie, svrbenie či vyrážka.

Pobyt na miestach s vysokým výskytom peľu. Ak v okolí vášho domu kosia, je vhodné prečkať toto obdobie radšej vo vnútri. Alergici by sa mali vyhýbať okrajom lesov a pohybovať sa radšej v jeho centre, kde býva najmenej alergénov. Pri vode si vyberajte plochy s piesočnými alebo kamenistými okrajmi, nie s trávnatými brehmi. Úplne nevhodné sú brigády v prašnom prostredí, na farme alebo v prírode.

Pobyt na dovolenke v nevhodnom čase. Pokiaľ sa vyberiete na hory presne vtedy, kedy tu kvitne alergén, spôsobujúci vášmu drobcovi problémy, veľmi mu tým nepomôžete. Následná dovolenka pri mori, kedy sa to vo vybranej lokalite len tak hemží peľom, spôsobí ďalšiu alergickú záťaž. Snažte sa preto v čase najväčšieho výskytu „vášho“ alergénu vyskytovať v lokalitách, kde je „čistý“ vzduch. Vždy si dôkladne preverte, aká situácia je v krajine, kam cestujete. Dôraz by ste mali klásť aj na čistotu ubytovania, keďže práve prach a roztoče spôsobujú najväčšie dýchacie problémy.

Pobyt doma. Ani medzi štyrmi stenami nie ste úplne v bezpečí. Ako sme spomínali v predchádzajúcom bode, prach a nečistoty vyvolávajú silné alergické reakcie. Vymeňte koberce za plávajúcu podlahu, zlikvidujte deky a pravidelne perte závesy i posteľnú bielizeň. Problémom môže byť domáce zvieratko, najmä pokiaľ ide o zajaca, morské prasiatko alebo dlhosrstého psíka. Investujte do kvalitnej čističky vzduchu a cez deň neotvárajte okná.

Ďalšie články k téme Ako na výlet do prírody s malým alergikom?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora