Ako a kedy bezbolestne odstaviť dieťa od dojčenia?

30. 1. 2024 · 5 minút na prečítanie

Potrebujete odstaviť vaše bábätko, alebo máte pocit, že už by samé chcelo odstavenie? Prinášame prehľad informácií, ktoré vám celý tento proces uľahčia.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako a kedy bezbolestne odstaviť dieťa od dojčenia?

V živote každej matky príde moment, keď sa začne zamýšľať nad tým, ako a kedy je najlepšie odstaviť svoje dieťa od dojčenia. Tento dôležitý krok v raste a vývoji dieťaťa, ako aj v živote matky, môže vyvolať množstvo otázok a pocitov. Ako to urobiť bezbolestne a s citom pre potreby dieťaťa?

Či už ste nová mamička, alebo už máte skúsenosti, každé odstavenie je jedinečné a prináša svoje výzvy. To, čo platí u vašej kamarátky nemusí platiť aj u vás, keďže každé dieťa a jeho „vzťah k prsníku“ sú iné. V tomto článku sa pozrieme na to, ako rozpoznať, že vaše dieťa je pripravené na tento krok a ako zvládnuť proces odstavenia tak, aby bol pre vás obidvoch čo najjemnejší a najprirodzenejší. Podelíme sa o rady a tipy, ktoré vám pomôžu prejsť týmto obdobím s láskou a porozumením.

Dojčenie prehlbuje puto matky a dieťaťa

Dojčenie nie je len zdrojom výživy, ale zároveň slúži ako dôležitý komunikačný a psychologický most medzi matkou a dieťaťom. Dojčenie posilňuje emočnú väzbu medzi matkou a dieťaťom a zároveň napomáha žene v rýchlejšom zotavovaní po pôrode. Okrem toho, dojčenie je aj veľmi praktické, pretože eliminuje prípravu umelého mlieka do fľaše.

Kedy je vhodné odstaviť dieťa od dojčenia?

Začnime ale otázkou, ktorá trápi mnohé z vás: „Kedy je ten správny čas na odstavenie?“  na odstavenie však neexistuje univerzálny „správny čas“. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je však ideálne dojčiť dieťa až do ukončeného šiesteho mesiaca. Následne by ste mali okrem materského mlieka začať aj s príkrmami až do veku dvoch rokov. Vychádzajte predovšetkým z potrieb a pohodlia matky aj dieťaťa, pretože len vtedy môže byť dojčenie prospešné pre obidve strany.

Dôvody, prečo ženy dieťa odstavia skôr

Napriek tomu, že existujú odporúčania kojiť až dovtedy, kým sa dieťa samo prirodzene neodstaví, nie vždy je to tak možné alebo vhodné. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa matky môžu rozhodnúť ukončiť dojčenie skôr, než to dieťa samo naznačí.

Medzi tieto dôvody patrí:

  • návrat do práce,
  • zdravotné komplikácie,
  • presvedčenie, že nastal správny čas na zmenu.

Dôležité je si uvedomiť, že rozhodnutie o odstavení je vždy na matke, ktorá má na svoje rozhodnutie oprávnené dôvody.

Signály, že je dieťa pripravené na odstavenie

Farmaceutka Lucia Eliášová upresňuje: „To, že dieťatko prsník odmietne, neznamená odstavenie bábätka.  Dôvody odmietnutia zvyknú byť rôzne: napr. vonkajšia alebo vnútorná bolesť bábätka (napr. prerezávanie zúbkov), upchatý noštek (bábätko nedokáže dýchať a sať z prsníka súčasne), vyčerpanie množstva mlieka, dlhá neprítomnosť matky a rôzne iné dôvody.“

Na obrázku je matka s dieťatom

Namiesto hľadania presného momentu sa však snažte vnímať aj signály od vášho dieťaťa. Dôverujte svojmu rodičovskému inštinktu a berte tiež do úvahy vlastné pohodlie a potreby.

Dieťa je pripravené na odstavenie vtedy, keď:

  • znížený záujem o dojčenie,
  • má zvýšený apetít na pevnú stravu,
  • je počas kŕmenia roztržité a zdá sa, že rýchlo stráca záujem,
  • vydrží dlhšie medzi kŕmeniami, napríklad 3-4 hodiny,
  • zaspí aj bez dojčenia pred spaním,
  • došlo k zmenám v spánkovom režime.

Ako bezbolestne odstaviť dieťatko od kojenia?

Postupne znižujte množstvo materského mlieka

V prípade, že sa rozhodnete pre odstavenie, je najmiernejšou a najmenej stresujúcou metódou postupné znižovanie frekvencie dojčenia. Začnite tým, že vynecháte jedno dojčenie počas dňa a nahradíte ho inou aktivitou alebo kŕmením. Potom postupne, podľa reakcií a potrieb dieťaťa, znižujte aj ďalšiu frekvenciu dojčenia.

Doplňte potrebné živiny

Materské mlieko je kompletným zdrojom všetkého, čo dieťa potrebuje pre svoj správny vývoj. Ak sa rozhodnete prestať s dojčením, zabezpečte, aby vaše dieťa dostalo všetky potrebné živiny iným spôsobom. Zamerajte sa na vyváženú stravu, ktorá by mala zahŕňať dostatok probiotík a prebiotík, ako aj iných dôležitých látok. Nezabúdajte ani na vhodné príkrmy. U starších detí je možné dojčenie nahradiť mliečnou kašou, mliečnymi výrobkami, alebo umelým mliekom doplneným ovocím a zeleninovými príkrmami. Učte dieťa na nové chute a textúry, a snažte sa, aby bol celý tento proces vzrušujúci a aby si ho obľúbilo.

Nájdite alternatívy, ako ho upokojiť

Dojčenie je pre bábätká upokojujúce, preto majte pripravené alternatívne spôsoby upokojenia. Pomôcť im môže jemné hojdanie, spievanie uspávaniek, cumlík alebo hryzátka na hryzenie. Zapojte aj otecka, napríklad po upokojení ho požiadajte, nech ho skúsiť hojdať alebo nosiť v šatke práve on.

Nezabudnite na blízkosť a rozptýlenie

Odstavenie prináša pre matku aj dieťa plno rôznorodých emócii. Keď dojčíte, vaše dieťa u vás hľadá nielen potravu, ale aj útechu a lásku. Po ukončení dojčenia je preto dôležité nájsť spôsoby, ako tieto potreby dieťaťa uspokojiť inak. Nahradiť spoločné chvíle dojčenia môžete napríklad intenzívnym maznaním a objímaním. Okrem toho hľadajte aj ďalšie spôsoby, ako dieťa zaujať a zabaviť. Môžete si spoločne prečítať rozprávku, stráviť čas hraním rôznych hier, alebo sa vybrať von na ihrisko a užiť si hru na čerstvom vzduchu.

Nebojte sa poradiť a vyrozprávať

Počas tohto prechodného obdobia nepodceňujte potrebu podpory a poradenstva. Hovorte o svojich pocitoch s partnerom, priateľmi alebo sa poraďte s odborníkmi. Nezabúdajte, že je to normálny vývojový krok a je v poriadku, ak vám pri tom viac pracujú emócie a cítite sa bezmocne, nostalgicky alebo sa vo vás hromadia iné pocity.

 

Na obrázku je matka ktorá sa hrá s malým dieťaťom

Zvládnite odstavenie od kojenia

Pamätajte, že odstavenie je nielen o konci jednej etapy, ale aj o začiatku novej. Je to čas, keď sa vaše dieťa učí novým spôsobom a objavuje nový svet okolo seba. Pre vás, ako rodiča, je to príležitosť na posilnenie väzby s dieťaťom cez nové aktivity a zdieľané chvíle. „Hlavne sa neľakajte, ak to bude trvať vášmu drobcovi dlhšie a buďte vytrvalé, každé dieťatko a každá situácia sú iné. Dôležité je, aby ste práve vy boli presvedčená, že to, čo robíte, je správne, inak bábätko akékoľvek vaše spochybňovanie vycíti a môže sa celý proces predĺžiť a skomplikovať,“ dodáva farmaceutka Lucia Eliášová. Pokiaľ sa rozhodnete pre odstavenie, robte to s láskou a trpezlivosťou. Dúfame, že rady a informácie poskytnuté v tomto článku vám pomôžu pri tejto dôležitej životnej etape. Nezabúdajte, že vo svete rodičovstva nie sú žiadne pevné pravidlá, a to, čo je najlepšie pre vás a vaše dieťa, je vždy tou najlepšou voľbou.

Ďalšie články k téme Ako a kedy bezbolestne odstaviť dieťa od dojčenia?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora